Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że Palestyńczycy powinni “pracować na rzecz pokoju, a nie ekstremizmu”.

Netanjahu podczas przemówienia w środę w trakcie uroczystości honorującej zasłużonych członków Mosadu, izraelskich służb wywiadowczych oświadczył: Jerozolima jest stolicą Izraela; zapewniamy wolność wyznania dla wszystkich religii.

Jak podkreśla agencja AP premier Izraela Benjamin Netanjahu odpowiedział w ten sposób na środowe wystąpienia szefa Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w trakcie szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI) w Stambule. Prezydent autonomii tłumaczył, że ostatnia decyzja USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela to “największe przestępstwo” i zagraża pokojowi na świecie.

CZYTAJ TAKŻE: Erdogan wezwał do uznania Jerozolimy za stolicę Palestyny

Państwa, które wzięły udział w szczycie OWI, wydały w środę wspólną deklarację, w której nazwały decyzję USA ws. Jerozolimy “pustą i nieważną”, a także niebezpieczną. Zaapelowały też do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o jej odwołania.

Wszystkie te deklaracje nie robią na nas wrażenia – podkreślił premier Izraela bezpośrednio w odpowiedzi na stanowisko OWI. W końcu prawda zwycięży i wiele państw uzna Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniesie do niej swoje ambasady – zaznaczył.

Nadzwyczajny szczyt OWI został zwołany po ogłoszeniu 6 grudnia przez Donalda Trumpa decyzji o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego. OWI, skupiające 57 państw, wydała w zeszłym tygodniu oświadczenie, w którym stwierdziły, że decyzja Stanów Zjednoczonych oznacza “jawną agresję”. Turcja, która obecnie przewodniczy tej organizacji, od samego początku jest jednym z największych krytyków decyzji Stanów Zjednoczonych.

Kresy.pl / polsatnews.pl / reuters.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply