Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że Palestyńczycy powinni „pracować na rzecz pokoju, a nie ekstremizmu”.

Netanjahu podczas przemówienia w środę w trakcie uroczystości honorującej zasłużonych członków Mosadu, izraelskich służb wywiadowczych oświadczył: Jerozolima jest stolicą Izraela; zapewniamy wolność wyznania dla wszystkich religii.

Jak podkreśla agencja AP premier Izraela Benjamin Netanjahu odpowiedział w ten sposób na środowe wystąpienia szefa Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w trakcie szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI) w Stambule. Prezydent autonomii tłumaczył, że ostatnia decyzja USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela to „największe przestępstwo” i zagraża pokojowi na świecie.

CZYTAJ TAKŻE: Erdogan wezwał do uznania Jerozolimy za stolicę Palestyny

Państwa, które wzięły udział w szczycie OWI, wydały w środę wspólną deklarację, w której nazwały decyzję USA ws. Jerozolimy „pustą i nieważną”, a także niebezpieczną. Zaapelowały też do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o jej odwołania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wszystkie te deklaracje nie robią na nas wrażenia – podkreślił premier Izraela bezpośrednio w odpowiedzi na stanowisko OWI. W końcu prawda zwycięży i wiele państw uzna Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniesie do niej swoje ambasady – zaznaczył.

Nadzwyczajny szczyt OWI został zwołany po ogłoszeniu 6 grudnia przez Donalda Trumpa decyzji o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego. OWI, skupiające 57 państw, wydała w zeszłym tygodniu oświadczenie, w którym stwierdziły, że decyzja Stanów Zjednoczonych oznacza „jawną agresję”. Turcja, która obecnie przewodniczy tej organizacji, od samego początku jest jednym z największych krytyków decyzji Stanów Zjednoczonych.

Kresy.pl / polsatnews.pl / reuters.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz