Bohuslav Sobotka podjął tę decyzję po spotkaniu z prezydentem Czech Miloszem Zemanem, który ostrzegł, że będzie traktował złożoną dymisję wyłącznie jako dymisję premiera a nie całego rządu.

Premier Czech Bohuslav Sobotka wycofał swoją wcześniejszą zapowiedź złożenia dymisji rządu do końca tygodnia. Premier zmienił swoją decyzję po wczorajszym spotkaniu z prezydentem Miloszem Zemanem.

Jak informowaliśmy 2. maja, Sobotka przedstawiał planowaną dymisję rządu jako sposób na usunięcie z urzędu ministra finansów Andreja Babisza, wokół transakcji finansowych którego narosły kontrowersje. Sobotka uważał, że dymisja rządu pozwoli wyjaśnić sprawę transakcji Babisza. Samego ministra nie chciał odwoływać twierdząc, że będzie on „grał rolę męczennika”. Babisz nazwał te zapowiedzi „desperackim czynem zdesperowanego człowieka”.

Jak podaje Radio Praha, prezydent Zeman w rozmowie z Sobotką ostrzegł, że będzie traktował rezygnację Sobotki jako jego własną, a nie całego rządu. Prezydent Czech oskarżył premiera o wywołanie kryzysu zapowiedzią złożenia dymisji całego rządu. Nazwał to aktem desperacji wywołanym spadającymi notowaniami jego Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej. Zeman chciałby, aby do jesiennych wyborów parlamentarnych Sobotkę zastąpił na stanowisku premiera obecny szef MSZ Lubomír Zaorálek.

Kresy.pl / Radio Praha

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply