Poseł PiS: Ukraińcy nie oddadzą Polakom kościoła we Lwowie

„Kościół św. Marii Magdaleny jeszcze długo nie wróci do polskich parafian…” – stwierdził poseł Michał Dworczyk po wizycie delegacji polskich parlamentarzystów i przedstawicieli dyplomacji we Lwowie.

15 marca polscy parlamentarzyści i przedstawiciele MSZ, w tym wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, poseł PiS Michał Dworczyk i poseł Kukiz’15 Adam Andruszkiewicz, w towarzystwie prezesa Wspólnoty Polskiej Longina Komołowskiego, ambasadora RP Henryka Litwina i konsula generalnego RP we Lwowie Wiesława Mazura, odwiedzili kościół św. Marii Magdaleny we Lwowie.

Podczas wizyty, proboszcz tej parafii o. Paweł Tomys OMI oraz parafianka Halina Makowska opowiadali o wieloletniej walce z władzami miasta o odzyskanie świątyni. Na liczne rozprawy sądowe we Lwowie i Kijowie niezamożni wierni zbierali składki.

„Zaryglowane wejście główne, przepiękny ołtarz za kurtyną i ubikacja w kaplicy pod freskami Jana Henryka Rosena – to są realia nie do przyjęcia, które zobaczyła reprezentacyjna delegacja z RP”– czytamy w relacji „Kuriera Galicyjskiego”.

Nieprzychylne stanowisko władz miejskich ws. parafii potwierdziła rozmowa z Julianem Wynnyćkym, dyrektorem Sali Muzyki Kameralnej i Organowej mieszczącej się w kościele. Według naszych informacji jest on odpowiedzialny za blokowanie przekazania parafii Polakom.

„Smutna konstatacja – Kościół św. Marii Magdaleny jeszcze długo nie wróci do polskich parafian…”– napisał na Facebookuposeł Michał Dworczyk.

Kuriergalicyjski.com / facebook.com/ Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Powrót Kościoła św Marii Magdaleny pod opiekę polskich parafian polskim władzom serdecznie zwisa.Tak jak dla banderowców liczy się wychodek w Kościele,tak dla polskich decydentów politycznych liczy się giedroycowskie skundlenie wobec banderowców-dla PISdzielstwa to też przewodnia myśl polityczna.