Według strony internetowej prezydenta Ukrainy Andrzej Duda „obiecał osobiście przyjrzeć się sprawie tego incydentu oraz należycie go ocenić, aby nie dopuścić do powtarzania się podobnych przypadków w przyszłości”.

Jak informuje strona internetowa prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, przeprowadził on rozmowę telefoniczną z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Poroszenko złożył Dudzie życzenia z okazji dzisiejszego święta Trzeciego Maja.

Prezydenci pozytywnie ocenili rezultaty posiedzenia Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy, które odbyło się 11. kwietnia w Kijowie.

W trakcie rozmowy Poroszenko wyraził nadzieję na niezmienność stanowiska polskich władz odnośnie zdecydowanego potępienia akcji Wisła jako zbrodni reżimu komunistycznego.

Poroszenko potępił incydent z demontażem ukraińskiego pomnika w wiosce Hruszowice w pobliżu Przemyśla 26. kwietnia br. Podkreślił niedopuszczalność profanacji symboli państwowych Ukrainy i zaznaczył, że to wymaga reakcji polskich władz. – podaje strona prezydenta Ukrainy.

Według Ukraińców Andrzej Duda obiecał osobiście przyjrzeć się sprawie tego incydentu oraz należycie go ocenić, aby nie dopuścić do powtarzania się podobnych przypadków w przyszłości.

Uzgodniono także koordynację kroków zmierzających do legalizacji wszystkich miejsc pochówków, zarówno ukraińskich na terytorium Polski jak i polskich na terytorium Ukrainy, w celu zapewnienia im należytej opieki na poziomie państwowym zgodnie z umową o ochronie miejsc pamięci.

Poroszenko zaprosił Dudę do złożenia wizyty na Ukrainie jeszcze w tym roku.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Ukrainy: rozbiórka pomnika UPA to zuchwała prowokacja
CZYTAJ TAKŻE: IPN: rozbiórka pomnika UPA była legalna, nie przyjmujemy do wiadomości zawieszenia legalizacji polskich pomników
CZYTAJ TAKŻE: Ministerstwo Kultury: demontaż nielegalnego pomnika UPA zgodny z prawem

Kresy.pl / president.gov.ua

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Beresteczko1651
  Beresteczko1651 :

  Widać jak uprzątnięcie tego banderowskiego śmiecia zabolało ukraińców:) Dlatego trzeba takie akcje powtarzać aż do ostatecznego skutku. Widać też jak im zależy, żeby polska administracja uznała banderowską narrację odnośnie Operacji Wisła. Pewnie zdają sobie sprawę, jaki jest prawdziwy stosunek Polaków do tego wydarzenia. Ciekawi mnie też, czy ukazał się jakiś polski komunikat po tej “rozmowie” i jaki był jego ton, choć nie podejrzewam by p. Duda był zdolny do rozmawiania z ukraińcami językiem, jakiego wymaga polska racja stanu:(

 2. kbog1
  kbog1 :

  Poroszenko może rządzić swoimi spodniami a nie tym jak należy traktować pomniki UPA w Polsce. Duda jak zwykle staje na baczność przed Poroszenko. Nawet tu nie stać go na suwerenność.

 3. Tutejszym
  Tutejszym :

  “Uzgodniono także koordynację kroków zmierzających do legalizacji wszystkich miejsc pochówków, zarówno ukraińskich na terytorium Polski jak i polskich na terytorium Ukrainy.”
  Jakie będą wyniki tych “uzgodnień” w wersji do przyjęcia przez polską stronę?.
  Jest to krok w dobrą stronę zaproponowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
  Czy to znaczy że będą prawnie dozwolone poszukiwania i pochowanie w uświęconej ziemi zwłok Polaków zamordowanych przez upowskich zwyrodnialców?
  Czy zwłoki pomordowanych Polaków wyjdą ze studni, bagien, bezimiennych jam do należnych im uświęconych grobów?
  Same pytania.
  A to że Poroszenko potępił demontaż upowskiego pomnika w Hruszowicach świadczy tylko o jego zaczadzeniu wrogą Polsce ideologią upa. Do żadnej profanacji symboli państwowych Ukrainy nie doszło. Tryzub został odcięty z pomnika sławiącego morderców Polaków i przekazany stronie ukraińskiej.

  • tagore
   tagore :

   @Tutejszym Pan Poroszenko nie jest zaczadzony,on posługuje się przydatnym narzędziem tworzącym plakat na spółdzielni oligarchów i
   ogłupiającym ludzi.Niewątpliwie polityką wobec Polski leje miód na niemieckie serca w obecnej sytuacji.