„Razem z naszymi polskimi przyjaciółmi chylimy głowy nad jasną pamięcią wszystkich ofiar akcji Wisła” – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Jak napisał ukraiński prezydent w przesłaniu do ukraińskiej społeczności w Polsce – 70 lat temu komunistyczne władze deportowały na północ i zachód Polski ponad 140 tysięcy Ukraińców z Łemkowszczyzny, Nadsania, Podlasia i Chełmszczyzny. Ta podstępna operacja odbywała się przy wsparciu zbrodniczego reżimu stalinowskiego i wojsk NKWD, które stały z bagnetami na wschodniej granicy komunistycznej Polski, by nikt nie mógł uniknąć wysiedlenia.

Poroszenko napisał, że – podczas deportacji życie straciły tysiące Ukraińców. Jednak liczni historycy, w tym Timothy Snyder i Grzegorz Motyka, są zgodni, że w trakcie samej deportacji życie straciło 27 Ukraińców, a nie „tysiące”, jak napisał Poroszenko. Czymś zgoła innym jest fakt, że w trakcie akcji „Wisła”, jak podaje Snyder w swojej książce „Rekonstrukcja narodów”, sądy wojskowe za współpracę z UPA skazały na śmierć 175 osób. Jak pisze Snyder – 3936 Ukraińców, w tym 823 kobiety i dzieci, zabrano do obozu w Jaworznie, w czasie wojny należącego do Auschwitz-Birkenau. Rutynowym torturom towarzyszyły tam epidemie tyfusu oraz brak jedzenia i ubrań. W Jaworznie zmarło kilkudziesięciu Ukraińców, w tym dwie kobiety, które popełniły samobójstwo.

Poroszenko zwrócił uwagę, że współczesna Rosja ponownie „stwarza zagrożenie dla Ukrainy, Polski i całego demokratycznego świata”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Uczestnicy ukraińskiego „okrągłego stołu” chcą potępienia akcji Wisła przez parlamenty Ukrainy i Polski

Jak dodał Poroszenko – Niechaj pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i pamięć o niewinnie pokrzywdzonych jeszcze bardziej zjednoczy ukraiński i polski naród, niech stanie się motorem dla dalszych działań ku wzmocnieniu partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Rzeczpospolitą Polską w Zjednoczonej Europie.

Kresy.pl / Rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    JEDYNYM błędem słusznej akcji’Wisła” było to że zamiast to tałatajstwo upaińskie wywalic za Bug to przeniesiono ich z lepianek (klasyczne budownictwo upaińskie) do murowanych domów.W efekcie tej akcji wyhodowano takie kreatury jak Tyma,Sidorczuk,Sycz i im podobni.Potrzebna powtórka akcja „Wisła II’ z całkowita deportacją upaińców.

  2. UPAdlina
    UPAdlina :

    Przepraszam pana Petra Poroszenkę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne pochwalanie przestępstwa i publiczne nawoływanie do zbrodni. Przepraszam również Rzecznika Praw Obywatelskich, pana doktora Adama Bodnara, za jego publiczne znieważenie w Internecie. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.