Pomnik Szuchewycza odsłonięty

Dzisiaj, 5 marca, w Biłohorszczy pod Lwowem uroczyście odsłonięto trzeci na Ukrainie pomnik dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza.

Udział w nich wzięli m.in. mer Lwowa Andrij Sadowy, p.o. zastępcy gubernatora obwodu lwowskiego Ihor Derżko, przewodniczący rady obwodu lwowskiego Mirosław Senyk, przewodniczący Lwowskiego Krajowego Bractwa Weteranów UPA Oleś Humenjuk, syn dowódcy UPA Jurij Szuchewycz oraz przedstawiciele organizacji społecznych i działacze partii nacjonalistycznych. W sumie około 500 osób.Lwowscy harcerze z „Płasta” zorganizowali na tą okoliczność bieg, z miejsca urodzenia Szuchewycza we Lwowie do miejsce jego śmierci, Biłohoroszczy. W czasie uroczystości zmówiono modlitwę oraz poświęcono pomnik.

Obecny na odsłonięciu pomnika syn dowódcy UPA Jurij Szuchewycz powiedział: „Nie wszyscy Ukraińcy mogą teraz docenić osiągnięcia Romana Szuchewucza. Ale mam nadzieję, że przyjdzie czas, i schylimy głowy przez jego osiągnięciami”.

Roman Szuchewycz, jako komedant główny UPA, jest odpowiedzialny za zamordowanie przez tą formację ponad 100 tysięcy Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

tr/Zaxid,ZIK/Kresy.pl

Zobacz także:

Kolejny pomnik Szuchewycza

We Lwowie stanie pomnik dowódcy UPA

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz