Polskie dzieci na wakacjach w Ostródzie

Dzięki aktywnej współpracy zagranicznej prowadzonej przez Samorząd Rejonu Wileńskiego i otwartości partnerów w Polsce już niebawem 15 uczniów wraz z dwoma opiekunkami ze Szkoły Podstawowej w Jęczmieniszkach koło Niemenczyna wyjadą na wakacje do powiatu ostródzkiego.

Ich pobyt będzie trwał od 12 do 21 lipca i z całą pewnością przyczyni się do bliższego poznania języka ojczystego, historii i dnia dzisiejszego Polski przez polskie dzieci z najuboższych rodzin rejonu wileńskiego.

W obozie letnim wezmą udział również dzieci z Obwodu Kaliningradzkiego. Koszty pobytu pokrywa strona polska. Środki na transport przeznaczył Samorząd Rejonu Wileńskiego.

Na polskie dzieci czeka też największa atrakcja, mianowicie udział w obchodach 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem. Historyczne Pola Grunwaldzkie, gdzie w 1410 r., stoczono historyczną bitwę, są skarbem właśnie Powiatu Ostródzkiego.

Z kolei w dn. 14-27 lipca 45-osobowa grupa dzieciaków z gminy niemeńczyńskiej będzie odpoczywała na obozie harcerskim na polskim Pomorzu, w miejscowości Pobierowo. Obóz ten będzie wynikiem współpracy zagranicznej prowadzonej przez starostwo gminy Niemenczyn i liczącą 62 uczniów Szkołę Podstawową w Jęczmieniszkach.

Dzieciom z Niemenczyna dnie obozu będą upływały nie tylko na aktywnościach w ramach programu, lecz będą miały również okazję nawiązać kontakty z dziećmi z Ziębic. Obozowiczom zaplanowano wypoczynek nad morzem, wycieczki piesze, autokarowe, rowerowe, zabawy.

Umowę partnerską z powiatem ostródzkim samorząd rejonu wileńskiego podpisał w lutym 2009 roku. Z prowadzonej przez partnerów współpracy korzystają przede wszystkim dzieci z rejonu wileńskiego. W roku ubiegłym Powiat Ostródzki zorganizował m.in. odpoczynek letni 17-osobowej grupie ze Szkoły Podstawowej w Jęczmieniszkach. W powiecie odbywają się również Kaziuki Wileńskie.

(mak)/(vilniaus-r.l)/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz