Związany z separatystami popularny profil na portalu vkontakte publikuje nagranie, na którym bojownicy spod znaku Ługańskiej Republiki Ludowej demonstrują samochód mogący pochodzić z Polski. Uznają to za potwierdzenie udziału polskich najemników w walkach w Donbasie.

Wypowiadający się na nagraniu bojownik mówi o dwóch samochodach terenowych, które w piątek zostały przechwycone przez separatystów gdy wykonywały zwiad w okolicach Stanicy Ługańskiej. Na drzwiach jednego zademonstrowanego samochodu widać wyraźnie symbol Gwardii Narodowej Ukrainy, natomiast białego orła prezentowanego przez separatystę jako dowód tego, że maszyna przyjachała z Polski z trudem uznać można za podobnego do tego z godła RP. Znacznie bardziej przekonującym jest widok polskiej naklejki rejestracyjnej na przedniej szybie samochodu (kod powiatu iławskiego). Także katolicki różaniec powieszony na lusterku uznany jest za dowód tego, że samochodu używali przybysze z Polski. Prezentowany samochód nosi ślady ostrzelania. Sepratysta prezentuje to jako dowód udzialu w walkach polskich najemników.

vk.com/newsfront_tv/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

46 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   stefan :

   Pod Iławą nie mieszkają Ukraińcy, tylko Łemkowie. J
   ak Panu, Panie Piotrze, nie wstyd nazywać porządnych i uczciwych Łemków, urodzonych w Polsce obywateli polskich robactwem? Łemkowie to górale, mający w swoich żyłach może połowę, a może i nieco więcej krwi słowackiej, a druga połowa składu ich krwi jest polska i karpatoruska. Na Zakarpaciu Łemków zalicza się do mniejszości słowackiej, a tylko u nas dołączono ich do grupy ukraińskiej pod pretekstem rzekomago popierania UPA.
   Abstrachując od niemoralności i zwyczajnej podłości takiego stwierdzenia, jest to parszywy rasizm, na co są paragrafy w polskim prawodawstwie. Ukraińców również nie wolno Panu nazywać robactwem, to są również normali ludzie z takim samym procentem ludzi złych i dobrych, pracowitych i leniwych, głupich i mądrych, jak i wśród Polaków.

  • Avatar
   hej :

   Totalna bzdura Panie Rudy, nie rozumiem dlaczego Pan tak piszesz. Ma Pan bardzo wypaczony wizerunek Polaków skoro takie jest Pana zdanie. Widać, że Pan Polski zupełnie nie znasz i tu nie mieszkasz. Podobnie wypaczony wizerunek mają separatyści z filmu umieszczonego w komentarzach pod artykułem http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/polacy-podarowali-dwie-karetki-banderowskiemu-batalionowi-foto. NIL na tablicy rejestracyjnej to Iława- miasto znane z dużego i prężnie działającego skupiska Ukraińców przesiedlonych w akcji „Wisła”. Pozdrawiam.

   • Avatar
    rudy :

    Gościu, nie dawno byłem w Gdyni, koło mnie przeszedł taki „obrońca” krótko ostrzyżony: glany, kamuflowane spodnie, kórtka dobrze z określonego materiału, który dobrze wyślizguje się z palców (mam znajomych, którzy mi to wyjaśnili) i świerze rzarne rękawiczki z przekreślonym sierpem i młotem. I powiedz, że taki „młody człowiek” mi powie „Dzień dobry panu!” jeśli nawet nie do niego przemówię coś po rusku? Ja nie mówię, że każdy koroniarz jest mordercą, tylko stwierdzam całkiem realną rzecz, że jest wielu takich Polaków, którzy chętnie skorzystają z okazji np pomścić przodków z Katynu, czy jeszcze gokoś. Spotykałem takich osób wśród kombatantów z AK, którzy jechali pomagać na Litwę litwinom w Styczniu 1991, przeprowadzać ich przewrót, właśnie z takich powodów. Ja nie mówię o posłańcach od rządu (jak tamci kombatancji), a o zwyczajnych ochotnikach, którzy jak inni obcokrajowcy jadą walczyć po stronie ATO tylko by zabijać ruskich. To jest wojna, nikt tam nie będzie szukał morderców – spiszą pod „collateral damage”.

    • Avatar
     hej :

     Gościu, pokaż mi chociaż jeden pogrzeb takiego ochotnika tu u mnie w kraju to Panu uwierzę. O Polskich najemnikach po stronie ukraińskiej słyszę od maja zeszłego roku i TYLKO SŁYSZĘ. Efekt- ogromna niechęć i wrogość rosyjskojęzycznych obywateli- między innymi Pana. Natomiast są (i ich widziałem tu na kresy.pl) ochotnicy po stronie separatystów. Zaś odnośnie „obrońców” jaki koło Pana przeszedł to świry, odmieńcy, faszyści są pod wszystkimi szerokościami geograficznymi, są również w Polsce, Litwie, Rosji i.t.d. Pozdrawiam.

     • Avatar
      votum_separatum :

      hej: 14.01.2015 22:03 Niech Pan mi pokaże choćby jeden pogrzeb obywatela polskiego walczącego w formacjach najemniczych w ciągu ostatnich 20 lat. Może żaden nie zginął, a może jesteśmy tak wspaniali że nie maczamy się w takich brudach, a w Legii Cudzoziemskiej o nas nie słyszano? Z drugiej strony co się stało z polskimi ochotnikami po stronie separatystów, bo jakoś o nich cicho? Były pogrzeby?

     • Avatar
      uri :

      Darkowi Lemańskiemu chyba pół pustego łba kula oberwała (wraz ze szczęką, taką cofniętą miał). Mówię „chyba”, bo pewności nie mam, że to akurat on. Bo mówił to jakiś herszt ruskich bandytów, o „poliaku” separatyście, i dziwne – zupełnie bez żalu za poległym wspólnikiem. Ciało w najlepszym wypadku spalili w mobilnym krematorium, ale jest też prawdopodobne, że psy i ptaki zeżarły.

     • Avatar
      hej :

      Widzi Pan, proszę zauważyć ja zawsze bronię Polską Rację Stanu, przeciwstawiam się każdej próbie szkalowanie dobrego imienia Polaka, oraz podzielenia nas na tym forum. Niestety mimo, że staram się nie jątrzyć, nie dzielić, nie wyzywać, nie szufladkować cały czas niektóre osoby starają się mnie prowokować- chyba tylko po to żeby stworzyć jak największy ferment (patrz tutaj Sylwia:14.01.2015 22:46). Doceniam to, że Pan jako jedyny przeciwstawił się niedawno tej opinii, ale proszę zadać samemu sobie pytanie- po co te osoby to robią?? Jaki mają cel , że mimo że nie są atakowane cały czas mnie prowokują? Zdaję sobie sprawę, że i L.C. służą Polacy, ale to margines, natomiast nagonka na udział Polaków w tej wojnie i ich późniejszy wizerunek w Rosji i Donbasie wraz z konsekwencjami jest dla mnie NIE DO PRZYJĘCIE. Pozdrawiam.

     • Avatar
      votum_separatum :

      hej: 14.01.2015 23:40 Patrzę na możliwy udział Polaków w tym konflikcie tylko przez pryzmat wojskowości. Nasi rodacy brali i biorą udział w konfliktach zbrojnych na całym świecie w celach zarobkowych, dodatkowo mamy wielowiekową tradycję służby w wojskach zaciężnych (co drzewiej było zupełnie normalne). Co do tej wojny bardziej dziwią mnie Rosjanie walczący w ramię w ramię z banderowcami wyznający nieprawdopodobnie głupie ideologie i wydumane psełdoprasłowiańskie religie. Na tej wojnie jest pełno dziwaków. Natomiast co do naszych rodaków przy obecnie sztucznie eskalowanej nienawiści nie zdziwiłbym się gdyby tam walczyli dla jakiś swoich idei. Rzecz w tym, że tacy nie wracają do kraju a gniją tam gdzie padli. Moim zdaniem nasz wizerunek w Rosji już całkowicie poległ, w Donbasie propaganda mogła być tonowana przez Polonię, ale to już chyba przeszłość. Nie wiem czemu te osoby Pana prowokują. Własna mała wojenka?? Jeśli o mnie chodzi to nie mogę przeboleć ukraińskich zbrodni na Polakach, za co jeszcze dostały im się nasze ziemie. Nie cierpię wszystkiego co ma znamiona ukraińskiego nacjonalizmu. Z mojej rodziny na szczęście nikt z ich ręki nie zginął. W porę uciekli z Włodzimierza aby dostać się rok później w ogień powstania warszawskiego. Ofiary za to były z rąk sowietów i Niemców, ale to inna historia.

     • Avatar
      wlkp :

      to jest ciekawy temat – ale ( czego nie można wykluczyc ) nawet jeżeli walczą tam jacyś polscy obywatele – to są tam możliwie z dwóch powodów ( pieniądze ) lub spora doza fanatyzmu ( nie ważne po czyjej stronie ). Pierwszy przypadek dotyczy często byłych żołnierzy, którzy zatrudniają się czasowo w różnych firmach ( niektórzy niestety giną – vide 5-ciu byłych Gromowców w Iraku )- ale w tym wypadku narodowośc takich „pracowników” jest zupełnie wtórna – bo nie reprezentują tam oni kraju, ale „firmę” która taki zaciąg opłaca. W przypadku wyjazdu ze względu na poglądy – niezależnie od sympati/antypati kogokolwiek dla stron tego konfliktu wojennego- też trudno uznac, że taki powiedzmy ochotnik, reprezentuje tam nasz kraj, lub jego interesy – on reprezentuje pewien światopogląd -i tyle – jakie ma znaczenie, że np. w Azowie za szkolenie i rekrutację międzynarodowych ochotników odpowiadał Francuz a jeden snajper był ze Szwecji – pojechali tam na własną rękę identyfikując się z ideałami tej brygady. Trochę inaczej wygląda sytuacja walczących po stronie separatystów,obywateli FR -dlaczego – ano dlatego, że oddziały z Czeczeni zostały ewidentnie wysłane przez Kadyrowa, a ochotnicy jacy napływają tam z terenów Rosji przyjeżdżają z oficjalnym przesłaniem walki o interesy swojej ojczyzny- zatem występują tam jako Rosjanie i często walczą pod flagą rosyjską.

     • Avatar
      polskipan :

      a w 1941 roku 200 000 francuskich faszystów szło na Moskwę!!! kiedy wy w końcu ZOMBIAKI zrozumiecie, iż walczycie w szeregach Armii Lucyfera przeciw Armii Michała Archanioła!!! PS. a Tobie, dam osobistą radę, gdyż cenią twoją intelektualną gimnastykę! jeżeli chcesz jak najdłużej chodzić po tej Ziemi, to raz na zawsze wbij sobie do głowy: SZAJTANA BANDERY NIGDY NIE BYŁO!!!

     • Avatar
      rudy :

      Nie mów proszę o dobrym imieniu Polaka, bo Polak Polakowi różnia. I ta zasada odnosi się do każdego narodu. Są dobrzy ludzie, są i źli. Ja nie wykluczam żadnych. Mimo tego, że właśnie mówiłem o tych drugich – o których się milczy, bo oczerniają naszą honorowe imiona Polaka, sługi państwowego, policjanta, żołnierza w końcu i kombatanta AK. Dlatego podaję swoje założenie, że ten samochód mógł właśnie należeć do takich ludzi, a nie obowiązkowo do najemników.

    • Avatar
     sylwia :

     P. Votum_separatum: zwróćmy uwagę na rozpaczliwe wypieranie się swego kacapstwa przez Ukraińców za pomocą usiłowań przedstawiania Rosjan jako jedynych ‘kacapów’ w przyrodzie. Gdy wchodzi się do sali odprawy paszportowej i celnej na kijowskim lotnisku, z wielu kierunków nacierają na nas silne wrażenia, że jesteśmy w Kacapii. Potwierdzane one podczas dalszego pobytu w tym kraju przez chamstwo, brud, obyczaje, mundury i kacapskie zachowanie. Ulice, hotele, sklepy, restauracje utwierdzają ogólne wrażenie Kacapii. Ukraina zach. jest zamieszkała przez ukrokacapów, którzy chcą się dostać do UE za pomocą hitleryzmu.

     • Avatar
      votum_separatum :

      Sylwia: 13.01.2015 21:07 Wiem o tym. Na początku konfliktu dziwiłem się, że toto może się tłuc między sobą – wszystko takie podobne z mentalnością włącznie. Widać ile zachodnie służby specjalne włożyły wysiłku w reaktywowanie zachodnioukraińkiej hydry która zainfekowała szybko resztę społeczeństwa – jak Frankensteina! Teraz w dodatku oficerowie walki o lepszy byt szubrawców stanęli na froncie walki kulturalnej usiłując udowodnić wszystkim wokół jacy wspaniali są Ukraińcy w kontrze do ich pobratymców Rosjan.

     • Avatar
      sylwia :

      W tym kontekście weżmy pod uwagę, że zach. Ukraińcy mają domieszkę genów turkomańskich po Pieczyngach (łac. Bisseni, staroruskie печенѣгъ), której wsch. Ukraińcy i Rosjanie nie mają. Widać tę różnicę one nie tylko w ich wyglądzie często przypominającym Turków i Albańczyków lecz także w częstszych przejawach szokującego okrucieństwa, jak np. podczas ludobójczych rzezi w latach 1941 – 1945 czy masowego bezlitosnego mordowania bezdomnych psów przed igrzyskami Euro 2012. http://politikus.ru/articles/32910-sklonnost-k-sadizmu-istoricheskaya-tradiciya-ukrainskih-nacionalistov.html

     • Avatar
      sylwia :

      Niech ukrainiec i banderowskie ścierwo wlkp nie udaje, że nie rozumie: ‘małpoludy’ to ukrokacapy, z którymi walczyły polskie oddziały. W języku hindi ‘małpoludy’ to ‘bandarlogom’ (बंदर लोगों). Dlatego powstańcy nazywają hitlerowskich najeźdźców z Kijowa ‘banderlogi’ co jest trafnym połączeniem ‘banderowców’ z ‘małpoludami’. Termin wywodzi się z ‘Księgi dżungli’ Kiplinga. A z wami zach. ukraińskimi wampirami łączy nas jedynie nienawiść na stulecia za przelane przez was morze niewinnej polskiej krwi. Basti: Ukraińska krew to wroga krew,
      jestem Polakiem, żaden ukrainiec nie jest moim bratem.
      W zgodzie z historią a nie na bakier,
      niesie mnie Prawda, nie powstrzyma żadna propaganda.
      To walka o Pamięć, nie wolno zapomnieć,
      co nam zrobili banderowcy, ich morderstw.
      Gwałcili, zabijali kobiety a małe dzieci, k…, nabijali na sztachety.
      Kim trzeba być i co trzeba mieć w głowie.
      Tak nie zrobi nawet zwierzę a co dopiero człowiek..
      Co za nacja, to przeklęta swołocz.

      http://www.youtube.com/watch?v=AwxLIW81rRY

     • Avatar
      sobiepan :

      wlkp:
      13.01.2015 22:50/. I TO JEST WYBORNE STWIERDZENIE TEGO UKROPA BEZWIEDNIE PRZYZNAŁ ŻE TO SĄ POLSKIE ZIEMIE A TA UKROPSKA SWOŁOCZ JE OKUPUJE . tyle ze nic nie przenosiliśmy a tworzyliśmy

      ,,ale to wy przynieśliście na ukrainę, PRADAWNE Polskie ziemie”. te gnidy już gubią się w pluciu jadem na Polskę.

     • Avatar
      tutejszym :

      Ale ty masz we łbie nasrane, ruski agenturalny zboczeńcu. Ale twoja robota na tym Forum jest efektywna, ściąga poziom Forum zauważalnie w dół, z powodu ruskiej, prymitywnej propagandy. Moja próbka stylu wypowiedzi twojej ruskiej dywersji: „W tym kontekście weźmy pod uwagę, że podczas walk Polaków z nami – ruskimi małpoludami – od prawie trzystu lat temu, nasza ruska zwierzęca agenturalna zaciekłość już została zauważona i tak właśnie nazwana.” Taka ruska zboczona kreatura to normalnemu, zdrowemu psychicznie człowiekowi, w pale się nie mieści. PS. Trzy dni przerwy w „konwersacji”. Pozdrawiam Panów uri, wlkp, kindzal, hej, Jajec. Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów za wyjątkiem ruskiej agentury. Howgh.

     • Avatar
      sylwia :

      Parszywcu Tutejszym, ozdrawiaj sobie ile chcesz twoich kumpli-banderowców ty doncowskie bydlę; nie wygrywasz swoich chamstwem i nie wygrasz; twoim psioczeniem na ‘ruskich’ nie przesłonisz twych ataków na Polaków i nie uda ci się zboczeńcu odwieść nas od demaskowania ciebie i twojej ukroszajki; patrzmy na to jacy są Ukraińcy: okrutni, kłamliwi, zawzięci! Patrzmy i uczmy się jacy są ci nasi wrogowie! 400 000 bestialsko zamordowanych ( Dr. Wiktor Poliszczuk. “Gorzka Prawda, Zbrodniczość OUN-UPA, Spowiedź Ukraińca”, Toronto, Warszawa, Kijów 1995. str. 279). Także patrz http://www.kresowianie.info/userfiles/file/E-Ksiazki/Ludobojstwo-OUN-UPA-na-Kresach.pdf Niemcy są winni śmierci setek tysięcy Polaków. Jednakże pokajali się, przyznali się do winy i przeprosili. Hitleryzm i jego symbole są zakazane w Niemczech. Dzięki temu nasze stosunki z Niemcami są znośne. Ukraińcy wypierają się odpowiedzialności za barbarzyńskie ludobójstwo Polaków. Organizacja, która jest winna tego ludobójstwa, UPA, jest czczona na zach. Ukrainie. Ukraiński prezydent Poroszenko [Walcman] otwarcie chwali UPA. Są na Ukrainie pochody ku czci UPA i SS. To jedyny kraj na świecie gdzie jest jawny hitleryzm. Nie będzie zgody z Ukraińcami dopóki nie wyrzekną się hitleryzmu i jego symboli i nie uznają swej winy za to ludobójstwo. Przez to solidaryzujemy się z powstańcami donbaskimi, którzy przeciwstawili się naszemu wspólnemu śmiertelnemu wrogowi: odrodzonemu ukraińskiemu hitleryzmowi. Nie należy wspierać Ukrainy bo to jest kraj, który gloryfikuje katów Polaków. Należy hitlerowską Ukrainę osłabiać i pomagać tym, którzy ją osłabiają. 14 października 2014 r. ukraińska straż graniczna powiedziała polskiemu dziennikarzowi: „…Bandera za mało was Lachów ubił!”, „… wyprowadzić za stodołę i rozstrzelać!”( http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/wspieral-donbaskich-separatystow-teraz-ma-zakaz-wjazdu-na-ukraine) . Ukraińcy to nasi zacięci wrogowi. Teraz gorsi od Niemców i Rosjan. http://politikus.ru/articles/32910-sklonnost-k-sadizmu-istoricheskaya-tradiciya-ukrainskih-nacionalistov.html Przykład: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Ostr%C3%B3wkach Nie zmienili się. Nie żałują. Ukraińcy są gotowi ludobójstwa powtórzyć.

      http://www.youtube.com/watch?v=WfuUuZaaGmU

     • Avatar
      wlkp :

      bądź poważny o ile potrafisz – to są dawne polskie ziemie, które zostały nam odebrane przez związek sowiecki, na których sowieci doprowadzili do pełnej degeneracji społecznej i gospodarczej- i taka degeneracja w większym ( np. wschodnia Ukraina, Mołdawia itd ) i mniejszym stopniu jest w 100% zasługą „sowieckich okupantów” Dzisiejsza FR i oszalały „katecheton” uznaje się za spadkobiercę zsrr – zatem bierze również pełną odpowiedzialnośc za to co na tych terenach zrobili i z tym jakie są tego konsekwencje.

 1. Avatar
  wlkp :

  ale to, że samochód kiedyś był zarejestrowany w Iławie, to dowód tylko na to, że był zarejestrowany – nic więcej. A co do antify – na pewno nie walczą po ruskiej stronie bo zdecydowana więszośc tzw. ochotników to prawicowi radykałowie – często faszyści( tak są po obu stronach ) – od tej Rusiczy zaczynając…a na zachodzie Europy w niektórych krajach anhiva wspiera separów, zafascynowana sowieckimi symbolami i propagandą walki z faszyzmem