Ambasador Litwy w Warszawie Loreta Zakarevičiene została zaproszona we wtorek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych – podało w komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego resortu. Rozmowa dotyczyła „narastającej atmosfery wrogości wobec polskiej mniejszości na Litwie”.

„Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią Pan Maciej Szymański przedstawił pani ambasador nasze zaniepokojenie narastającą na Litwie atmosferą wrogości wobec polskiej mniejszości narodowej” – podało biuro w komunikacie przesłanym PAP.

Jak czytamy, w opinii MSZ przykładem budowania takiej atmosfery jest przebieg spotkania Wspólnej Komisji Sejmu Republiki Litewskiej i Światowej Wspólnoty Litwinów w Solecznikach 11 kwietnia 2011 r. oraz „karygodne stwierdzenia, które padły z ust nauczycieli i wychowawców młodzieży w szkołach bezpośrednio podległych Ministerstwu Oświaty i Nauki Republiki Litewskiej”.

„Pod adresem litewskich placówek oświatowych z polskim językiem wykładowym skierowane zostały niedopuszczalne, obraźliwe słowa o kształceniu Hitlerjugend w polskich przedszkolach oraz stwierdzenia mówiące o tym, że polskie szkoły są rozsadnikami elementu antypaństwowego i wylęgarnią piątej kolumny” – czytamy w komunikacie.

MSZ za szczególnie naganne uznaje, „iż żaden z uczestniczących w spotkaniu litewskich posłów nie zareagował na te skandaliczne słowa i zachowanie”.

Polskie przedszkola „wychowują Hitlerjugend”, a polskie szkoły są „wylęgarnią piątej kolumny” – tak w ubiegłym tygodniu w czasie spotkania z litewskimi posłami i przedstawicielami litewskiego wychodźstwa wypowiedzieli się były dyrektor litewskiego gimnazjum w Ejszyszkach Vytautas Dailydka oraz nauczyciel historii w litewskim gimnazjum w Solecznikach Arturas Andriušaitis.

Wypowiedzi te potępił we wtorek szef kancelarii litewskiego rządu Deividas Matulionis. „Potępiamy wszelkie wypowiedzi przedstawicieli dowolnych społeczności, które podżegają do niezgody narodowej. Nastroje szowinistyczne, radykalno-nacjonalistyczne na Litwie nie są i nie będą tolerowane, gdyż kształtują one wrogość, oddalają możliwości budowania zgody” – czytamy w komunikacie szefa kancelarii litewskiego rządu.

„Doceniamy natomiast fakt, że w dniu dzisiejszym, nawiązując do doniesień z Solecznik, Kanclerz Rządu Republiki Litewskiej Deividas Matulionis, w imieniu rządu i premiera, potępił wszelkie formy podżegania do waśni narodowościowych” – napisano w komunikacie polskiego MSZ.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz