Z Warszawy wyruszył XIX Rajd Katyński [+FOTO]

Około 80 motocyklistów wyruszyło w sobotę rano z Placu Piłsudskiego w Warszawie na XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. – podała Polska Agencja Prasowa.

Motocykliści zmierzają do Katynia dwiema trasami. Zwyczajowa trasa nazwana „Semper Fidelis” wiedzie przez Ukrainę i Rosję, a powrót następuje przez Białoruś. Druga, o nazwie „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”, przebiega przez Litwę i Łotwę aż do Archangielska na północy Rosji. Uczestnicy akcji mają tam porządkować groby polskich zesłańców. Później grupa wyruszy w drogę powrotną i spotka się 24. sierpnia z pierwszą grupą na uroczystościach w Katyniu. Obie grupy odwiedzą po drodze miejsca związane z polską historią, w tym miejsca zbrodni komunistycznych i niemieckich.

Uczestnicy Rajdu zamierzają także spotykać się z Polakami żyjącymi na Wschodzie, dla których wiozą dary. „Co roku na nas czekają, wręcz uważają, że to +Polska do nich przyjeżdża+, kiedy kilkadziesiąt motocykli z biało-czerwonymi flagami przybywa do ich miejscowości. Zawsze jesteśmy bardzo dobrze przyjmowani, nigdy się nie spotkaliśmy z żadnym aktem wrogości” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński Michał Szeliga.

W tym roku w Rajdzie bierze udział około 80 motocyklistów. Są to osoby w różnym wieku, różne są też motywacje ich wyjazdu. Niektórymi kieruje chęć poznania polskiej historii i miejsc z nią związanych, inni odwiedzają tereny, z których pochodzili ich przodkowie.

Zakończenie tegorocznego Rajdu Katyńskiego odbędzie się 1. września br. w Radzyminie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rajd Katyński zdobył Moskwę [VIDEO]

Kresy.pl / dzieje.pl / Facebook
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz