W Łodzi odsłonięto Pomnik Lotników Lwowskich

W czwartek w Łodzi z udziałem prezydent miasta Hanny Zdanowskiej odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego lwowskim lotnikom, którzy bronili nieba nad Łodzią we wrześniu 1939 roku.

Obelisk w formie kamienia z pamiątkową tablicą stanął przy Rondzie Lotników Lwowskich. W uroczystości wzięły udział władze miasta, służby mundurowe, kombatanci i uczniowie łódzkich szkół. Jak podaje PAP, “modlitwę odmówili kapelani wyznania rzymskokatolickiego i prawosławnego”.

Hanna Zdanowska przypominała, że lwowscy lotnicy przybyli do Łodzi z miasta “zawsze wiernego”. Prezydent Łodzi podkreślała, że pomimo technicznej przewagi lotnictwa niemieckiego udało im się odnieść w powietrzu wiele zwycięstw. Zdanowska dodawała, że w czasach PRL lwowscy lotnicy pozostawali w zapomnieniu, ponieważ wspominanie o Lwowie było zakazane. Głos zabrał także jeden z inicjatorów postawienia pomnika, radny Mateusz Walasek. Przypomniał on o tym, że w 1991 roku prof. Bolesław Bolanowski doprowadził do zmiany nazwy ronda, które wówczas nosiło imię radzieckiego kosmonauty Titowa. Walasek również podkreślał waleczność lwowskich lotników pomimo dysponowania przestarzałymi samolotami. “Eskadry dysponujące bardzo starym sprzętem miały misję na granicy misji samobójczych, bo spotkanie z niemieckim lotnictwem kończyło się tragicznie. Wobec panującej paniki, tragicznie kończyło się też spotkanie z polską obroną przeciwlotniczą” – mówił Walasek.

W trakcie uroczystości hołd lwowskim obrońcom Łodzi oddali lotnicy z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie przelatując nad rondem samolotem szturmowo-bombowym Su-22.

Jak podała strona internetowa łódzkiego Ratusza, lwowscy lotnicy tuż przed wrześniem 1939 lwowscy lotnicy zostali wysłani na pomoc Armii Łódź, która nie miała swojego lotnictwa. Na lotnisko Widzew–Ksawerów i na lotnisko Lublinek przybyły 161. i 162. Eskadra Myśliwska oraz 63. i 66. Eskadra Obserwacyjna, wywodzące się z 6. Pułku Lotniczego we Lwowie. Lwowiacy bronili nieba nad Łodzią do 5. września. Później zostali wycofani na wschód w związku ze zmianą sytuacji na froncie. W tym czasie piloci eskadr myśliwskich wykonali 96 lotów bojowych, zestrzeliwując 7 samolotów niemieckich. Załogi eskadr rozpoznawczych wykonały ok. 20 lotów. Trzech poległych pilotów ze Lwowa jest pochowanych na łódzkim cmentarzu Doły. “Lotnicy walnie przyczynili się do ograniczenia zniszczeń Łodzi w wyniku bombardowań, rozpraszając kilka wypraw bombowych przeciw naszemu miastu.” – podaje Urząd Miasta w Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Obrona Lwowa 12-22 IX 1939

Kresy.pl / PAP / uml.lodz.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply