Ukraińcy przemaszerowali ulicami Przemyśla [+VIDEO]

W niedzielę ulicami Przemyśla przeszła coroczna ukraińska “procesja” z okazji Święta Ukraińskiej Pamięci Narodowej. Po raz kolejny religijnemu charakterowi wydarzenia przeczyła obecność ukraińskiej orkiestry wojskowej, która odgrywała marsze militarne oraz wznoszenie banderowskich okrzyków.

Jak podaje przemyski portal Nowiny24 “procesja” przeszła z katedry greckokatolickiej na ukraiński cmentarz wojenny przy ulicy Kasztanowej w Przemyślu-Pikulicach, na którym spoczywają żołnierze Ukraińskiej Armii Halickiej (UHA) oraz armii Ukraińskiej Republiki Ludowej a także bojownicy UPA. Pochód zabezpieczały znaczne siły policji. W tym roku “procesja” odbyła się bez zakłóceń. Wzdłuż trasy przemarszu w kilku miejscach stały osoby z plakatami, na których wypisano postulaty zakazu banderyzmu oraz pielęgnowania pamięci o ludobójstwie na Wołyniu.

Według portalu PolUkr tegoroczny pochód był mniej liczny niż w ubiegłym roku, było również mniej policji. W uroczystościach wzięły udział liczne delegacje Ukraińców przywiezione z zachodnich obwodów Ukrainy. W przeciwieństwie do wydarzeń z ubiegłego roku przekraczały one sprawnie granicę, za co polskim służbom granicznym dziękowano podczas przemówień na cmentarzu w Pikulicach. Portal ten podaje również, powołując się na opinię szefa Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tymy, iż w tym roku “policja i specsłużby popracowały wcześniej z możliwymi prowokatorami ze skrajnie prawicowych środowisk”, co miało skutkować bezproblemowym przebiegiem uroczystości.

Na nagraniu, które opublikowano na youtubowym kanale IBS+ widać, że w obchodach brała udział orkiestra wojskowa Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy im. Sahajdacznego, która w trakcie “procesji” odgrywała piosenki wojskowe, m.in. “Czerwoną kalinę”, nazywaną niekiedy “hymnem UPA” oraz “Kozacką sławę”. Uczestnicy pochodu nieśli wiele ukraińskich flag narodowych, wśród których dało się zauważyć także flagi biało-czerwone. Na czele pochodu niesiono cerkiewne chorągwie.

Na cmentarzu w Pikulicach odprawiono krótkie nabożeństwo, po czym złożono kwiaty na grobach żołnierzy armii URL. Doszło także do przemówień gości z Ukrainy, m.in. szefa rady obwodu lwowskiego Ołeksandra Hanuszczyna oraz byłego szefa państwowej administracji tego obwodu Ołeha Syniutki. Przemawiali także Tyma, oraz inna przedstawicielka Związku Ukraińców w Polsce Maria Tucka. Portal Przemyski odnotował obecność na uroczystości także Wasyla Pawluka – konsula generalnego Ukrainy w Lublinie, Ołeksandra Baczyka – konsula honorowego Ukrainy w Przemyślu i Światosława Szeremety – szefa ukraińskiej Państwowej Komisji d.s. Upamiętnień Ofiar Wojen i Represji.

“Jestem przekonany, że pytamy siebie, kto jest naszym wrogiem, a kto jest naszym przyjacielem. Dobrze wiem, że każdy w swoim sercu wie, że wróg dla Ukraińca to tylko ten, kto wyciąga rękę po nasze. Ten, kto przychodzi z mieczem i z ogniem na naszą ziemię. A przyjacielem dla Ukraińców jest ten, kto szanuje naszą wiarę, kto lubi i ceni nasz język, ten kto zna i szanuje naszą historię, ten kto razem z Ukraińcami staje przeciw wrogowi.” – mówił Syniutka dziękując w tym kontekście Polakom, szczególnie tym, którzy byli obecni na cmentarzu. Wśród tych osób wymieniano m.in. Danutę Kuroń i Grażynę Staniszewską.

Przemówienia większości osób na pikulickim cmentarzu kończyły się banderowskim pozdrowieniem “Sława Ukrajini-herojam sława!”. Nie użyli ich jedynie Hanuszczyn oraz szef ZUwP Piotr Tyma. Uroczystość zakończyła się odegraniem hymnu państwowego Ukrainy, po którym również zabrzmiało banderowskie pozdrowienie.

CZYTAJ TAKŻE: Tyma przy stole na rynku w Przemyślu. Podczas performance’u interweniowała policja [+VIDEO]

Kresy.pl / Nowiny24 / PolUkr / Portal Przemyski

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Cytat “…kto zna i szanuje naszą historię, ten kto razem z Ukraińcami staje przeciw wrogowi.” – mówił Syniutka….”
  Komentarz:
  jak nie znać tej krwawej histori skoro sami Ukraińcy w okrutny sposób ją przypominają – dowód poniżej!
  Na elewacji polskiej szkoły we Lwowie Rada Miasta Lwowa powiesiła popiersie jednego z najbardziej krwawych rzeźników Polaków.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

 2. ProPatria
  ProPatria :

  Pseudo-religijna procesja ku czci zwyrodniałych morderców, odgrywanie hymnu zbrodniarzy czy obecność morderców, ich potomków i propagatorów idei na ziemi ofiar – czy może być coś bardziej upadlającego dla Narodu polskiego ??? Oni doskonale wiedzą, że obecnie cały świat im współczuje i umiejętnie to wykorzystują. Analogiczna procesja we Lwowie zakończyłaby się brutalnym zmasakrowaniem polskich uczestników.. Wszystko jednakże się kończy, Świat powoli przestaje się interesować pozbawionym logiki wspieraniem bankruta. Nadejdzie Nasz czas..