Rzecznik rządu: Polska nie zamknie kopalni Turów

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział po decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, że Polska nie zamknie kopalni Turów.

Jak podawaliśmy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył w poniedziałek na Polskę karę pieniężną w wysokości 0,5 mln euro dziennie w związku z niezaprzestaniem wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do tego postanowienia zapowiadając, że Polska nie zrezygnuje w wydobycia w Turowie.

„Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego. Miałoby to negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego dla milionów Polaków oraz dla całej Unii Europejskiej. Jej zamknięcie oznaczałoby też ogromne problemy dla życia codziennego. Polski rząd dąży do polubownego zakończenia sporu z Republiką Czeską i respektuje interesy lokalnej społeczności. Dzisiejszy wyrok stoi w kontrze do polubownego załatwienia sprawy” – oświadczył Müller w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej polskiego rządu.

Müller wskazał, że elektrownia Turów odpowiada za nawet 7 proc. krajowej produkcji energii i od jej działania zależy bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dostarcza też ciepło do miasta i gminy Bogatynia, gdzie nie ma alternatywnych źródeł ogrzewania.

Według rządu kara nałożona przez TSUE jest „nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym”. Müller zapewnił, że Polska „dokłada wszelkiej staranności w celu znalezienia polubownego rozwiązania sporu z Czechami wokół działalności KWB Turów” oraz wskazał na toczące się rozmowy ze stroną czeską w celu uzgodnienia w formie umowy międzynarodowej kompleksowych ram oceny i monitorowania wpływu działalności kopalni w regionie. Jego zdaniem wyrok TSUE „podważa trwający proces polubownego załatwienia sprawy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że TSUE postanowił, iż Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro kary dziennie z powodu niewdrożenia środków tymczasowych oraz niezaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Kresy.pl / gov.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz