Hasło „polityka historyczna” kojarzy się nam się z wystawami, konferencjami, specjalistycznymi publikacjami i długimi filmami. Tymczasem polską narrację historyczną można „sprzedawać” w sposób przystępny używając stylistyki teledysku pełnego ilustracji i animacji komputerowych. Tym bardziej, że do roli pełnoprawnego środka przekazu w popularyzacji historii już dawno awansował komiks.

Jeśli chodzi o krótkie filmy przedstawiające racje historyczne to palmę pierwszeństwa dzierży od lat Izrael, słynny stał się także film Portugalczyków „What the Finns should know about Portugal”, który stanowił odpowiedź na aroganckie komentarze Finów na temat dorobku Portugalii.

Na zlecenie MSZ powstał cykl „Polska historia w 6 minut” – cykl 5 krótkich filmów w języku angielskim wpisujący się w ów nurt, który można określić śmiało „marketingiem historycznym”. Pierwszy z nich pokazuje najważniejsze etapy walki polskich kobiet w odzyskanie niepodległości. Drugi opowiada o największych dokonaniach Polskiego Państwa Podziemnego. Trzeci o historii unii polsko-litewskiej (patrz poniżej), a kolejne o historii demokracji szlacheckiej i tolerancji religijnej w Rzeczpospolitej.
Filmy zrealizowało studio filmowe Czarny Słoń.

Radosław Sikora
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz