Według poufnego raportu jaki otrzymał prezydent Bytomia, wokół niego powstają nielegalne wysypiska śmieci, które organizują grupy przestępcze.

O sprawie informuje RMF FM. „Za nielegalne składowanie odpadów w Bytomiu odpowiadają zorganizowane grupy przestępcze, a skala zjawiska jest bardzo duża” – twierdzi prezydent Bytomia, Damian Bartyla. Urzędnik opiera się w swoich wnioskach na raporcie jaką przedstawiła mu prywatna agencja detektywistyczna, którą wynajął dla zbadania sprawy. Jak twierdzi wykorzystał ją z „braku działań ze strony instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska”.

„Mamy do czynienia z bardzo niebezpiecznym procederem, którego skalę porównałbym do przestępstw związanych z wyłudzaniem VAT. Nielegalne składowanie odpadów, obok poważnych konsekwencji zdrowotnych dla obywateli, ma także poważny wymiar finansowy” – tłumaczył prezydent Bytomia – „Za omijanie przez przestępców obowiązkowych opłat, zapłacą wyłącznie podatnicy, i to oni poniosą wszelkie koszty – finansowe i zdrowotne – likwidacji tych niebezpiecznych składowisk”. Urzędnicy z bytomskiego magistratu mówią przy okazji nielegalnych wysypisk śmieci o powstaniu „zorganizowanych grup przestępczych”.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Być może wystąpienie Bartyla jest reakcją na protesty mieszkańców zaniepokojonych skalą zaśmiecenia ich lokalnego środowiska. „Chcemy żyć w mieście czystym, zdrowym i bezpiecznym. Oddychać czystym powietrzem, pić zdrową wodę. Nie w głowie nam wyręczanie Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta, Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, Policji czy Prokuratury. Liczymy na ich większe zaangażowanie, dążąc do szybkiego zakończenia zwożenia do Bytomia odpadów, w takich ilościach i o takiej zawartości. Oczekujemy szybkich i konkretnych działań” – apeluje organizacja pozarządowa „Bytom to nie hasiok”. Zaprosiła ona na konferencję w czasie której, chce ujawnić lokalizacje nielegalny wysypisk śmieci. Konferencja odbędzie się w poniedziałek.

rmf24.pl/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz