Do czasu uruchomienia gazociągu Baltic Pipe Polska będzie uzupełniać niedobory gazu wynikające z rosyjskiego embarga kupując rosyjski gaz z Niemiec.

Jak podał w środę Dziennik.pl, powołując się na oceny analityków Goldman Sachs, deficyt gazu ziemnego wynikający z zamknięcia dostaw tego surowca przez Rosję, wyniesie w Polsce 7 mln metrów sześciennych dziennie. W ocenie analityków zostanie on uzupełniony zwiększonym przepływem gazu z Niemiec, które same importują gaz z Rosji.

Według analityków Goldman Sachs Rosja tłoczyła do Polski w tym miesiącu średnio 20 mln metrów sześciennych gazu dziennie. Ich zdaniem 6 mln metrów sześciennych dziennie będzie można uzupełnić zwiększając import gazu LNG, a 7 mln metrów sześciennych dziennie będzie pochodziło z tegorocznej nadwyżki magazynowej. Pozostała część ich zdaniem ma być uzupełniana importem z Niemiec do momentu planowanego na jesień uruchomienia Baltic Pipe.

Jak informowaliśmy, we wtorek PGNiG poinformowało o otrzymaniu od Gazpromu oficjalnego pisma w sprawie wstrzymania dostaw gazu. Rosyjski koncern podał, że od środy wstrzymuje dostawy gazu do Polski poprzez rurociąg jamalski, twierdząc, że decyzja wynika z Dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej z 31 marca 2022 r. Chodzi o wymóg dokonywania ostatecznej płatności za dostarczany gaz w rublach. Strona polska dalej rozliczała się zgodnie z aktualnymi warunkami, odrzucając możliwość płacenia Rosjanom w ich walucie.

Zdaniem PGNiG, wstrzymanie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. Spółka zapowiedziała, że w związku z tym podejmie stosowne działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu. Zastrzega sobie również prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych.

Już wówczas pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski mówił, że Gaz-System jest gotowy do odcięcia od rosyjskiego gazu i przygotowany do dywersyfikacji dostaw gazu z różnych kierunków, nawet rewersem z Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd: Polska jest przygotowana na pełną niezależność od gazu i ropy z Rosji

Kresy.pl / dziennik.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply