Czaputowicz zaoferował Ukraińcom szkolenia na Akademii Dyplomatycznej MSZ

We wtorek w Akademii Dyplomatycznej MSZ odbyła się uroczystość nadania stopni dyplomatycznych osobom, które zdały egzamin dyplomatyczno-konsularny. Na uroczystości była obecna delegacja ukraińska a minister Jacek Czaputowicz zaoferował Ukraińcom „kształcenie nowych elit ukraińskich”.

Jak podało MSZ w swoim komunikacie, od osób otrzymujących pierwsze stopnie dyplomatyczne ślubowanie przyjął minister Jacek Czaputowicz, a dyplomy wręczył dyrektor generalny służby zagranicznej Andrzej Papierz. Przemawiając do świeżo upieczonych dyplomatów Jacek Czaputowicz określił Akademię Dyplomatyczną MSZ mianem ważnej instytucji dla polskiego MSZ. Jednocześnie zapowiedział rozszerzanie jej działalności o szkolenie cudzoziemców.

Ze słów Jacka Czaputowicza wynika, że MSZ toczy rozmowy, które mają doprowadzić do organizacji przez Akademię Dyplomatyczną MSZ szkoleń dla ukraińskich dyplomatów, polityków i urzędników. Miałoby się to odbywać we współpracy z ukraińskim MSZ. „Zaoferowaliśmy kształcenie nowym elitom ukraińskim tu w Akademii Dyplomatycznej, w postaci kursów przygotowujących ich do życia politycznego w swoim kraju.” – mówił Jacek Czaputowicz. Szef MSZ RP tłumaczył, że Ukraińcy poznają w ten sposób polski system służby cywilnej i polski system polityczny, co pozwoliłoby im „być może w sposób pewniejszy, lepszy reprezentować swoje państwo”. Czaputowicz przypominał, że polscy urzędnicy korzystali z takich szkoleń, gdy Polska starała się o wejście do UE. „Dzisiaj możemy sami dzielić się naszymi doświadczeniami” – mówił szef polskiej dyplomacji.

Czaputowicz zauważył, że stosunki polsko-ukraińskie „rozwijają się bardzo dobrze” a przyjęcie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy zorganizowane przez ukraińską ambasadę „zgromadziło polskie elity”.

Podczas wtorkowej uroczystości w MSZ była obecna ukraińska delegacja z ambasadorem Ukrainy Andrijem Deszczycią na czele. Wykład z okazji inauguracji kolejnej aplikacji dyplomatyczno-konsularnej wygłosił dyrektor Akademii Dyplomatycznej Ukrainy Serhij Korsuński.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Gowin chce ściągać ukraińskich lekarzy, informatyków i naukowców jako „przyszłe elity” Polski

Kresy.pl / gov.pl / dzieje.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Mam nadzieję, że Ciapa szkolenia dla przyszłych rezuńskich elyt organizuje własnym sumptem, z własnych oszczędności, nie z pieniędzy polskich podatników. Kształceni w Polsce banderowcy wielokrotnie udowodnili swoją specyficzną „wdzięczność” państwu polskiemu za oferowaną pomoc na wielu płaszczyznach, kosztującą polskiego podatnika miliony (które mogłyby być rozsądniej wykorzystane na kształcenie i podnoszenie kwalifikacji POLAKÓW). Bezrozumne rozdawnictwo i bezkrytyczne wspieranie odwiecznych morderców Polaków przyczyniło się do upadku po, teraz czas na kolejną polskojęzyczną opcję..

  2. Avatar
    gutek :

    jeżeli chodzi o kształcenie to najpierw przydałoby się wyjść z szarego końca w rankingach uniwersyteckich, jesteśmy gdzieś pomiędzy Rumunią i Ukrainą. poza tym co to za nowe elity? neonazi z Azowa i banerowcy z Prawego Sektora? Bo dzieci obecnych elit to w UK studiują – rodzice nakradli więc ich stać.