Centralna Komisja Wyborcza Afganistanu ogłosiła w niedzielę wstępne wyniki wyborów prezydenckich. Według nich obecny prezydent Aszraf Ghani pozostanie na stanowisku.

Według podanych przez przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej Hawę Alama Nuristaniego wstępnych wyników wyborów obecny prezydent Ghani uzyskał  50,64 proc. poparcia. Pokonani kandydaci, przede wszystkim premier Abdullah Abdullah kontestują jednak podane rezultaty, nie uznając swojej porażki. ”

Abdullah Abdullah otrzymał w wyborach 39,52 proc. głosów. Znacznie słabiej wypadł niegdyś wpływowy afgański polityk Gulbuddin Hekmatiar, którego, według wstępnych wyników, wybrało tylko 3,85 proc. głosujących.

Zamieszaniu sprzyja fakt, że liczenia głosów trwało bardzo długo bowiem wybory odbyły się jeszcze 28 września. Pierwotnie ich wyniki miały być podane 19 października. Potem Centralna Komisja Wyborcza przełożyła termin na 24 listopada, ale i jego nie udało się dotrzymać. Zwolennicy Abdullaha wstrzymali proces liczenia na ponad miesiąc, urządzając blokady regionalnych komisji wyborczych i jak podaje agencja Associated Press trzeba było przeprowadzić negocjacje by wznowić podliczanie głosów. Już w listopadzie tysiące zwolenników premiera protestowało na ulicach stolicy kraju, kabulu przeciwko, jak twierdzili, liczeniu sfałszowanych, dołożonych do urn kart wyborczych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Problemy z wyborczym wynikiem następują w momencie negocjacji między USA, oficjalnymi władzami Afganistanu i ruchem talibów na temat zakończenia wojny domowej w tym państwie. Talibowie prowadząc rozmowy nie rezygnują z prowadzenia działalności zbrojnej i terrorystycznej.

apnews.com/aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz