Premier Rosji Michaił Miszustin rozmawiał we wtorek ze swoim chińskim odpowiednikiem Li Keqiangiem.

Rozmowa premierów dwóch państw dobyła się w trybie wideokonferencji. Mówiąc o współpracy rosyjsko-chińskiej Miszustin podkreślił jej kontekst międzynarodowy. “Niektórzy zagraniczni partnerzy podejmują wobec nas nieprzyjazne działania. Stosują techniki nieuczciwej konkurencji, często naruszając podstawowe zasady wielostronnego systemu handlowego. Nielegalne, jednostronne sankcje, presja polityczna i gospodarcza – z tymi wyzwaniami mierzą się zarówno Rosja, jak i Chiny. Naszą najlepszą odpowiedzią jest połączenie wysiłków na rzecz wspólnego rozwoju opartego na zasadach równości, wzajemnego zaufania i szacunku.” – słowa premiera Rosji zacytował portal gazety “Komsomolskaja Prawda”.

Portal podkreśla, że w okresie styczeń-październik bieżącego roku odnotowano wzrost wymiany handlowej między Rosją a Chinami o 31 proc., do wartości 11o mld dol. Miszustin wymienił w tym kontekście perspektywy dla rozwoju współpracy w dziedzinie surowców energetycznych.

“Stabilnie działa gazociąg “Siła Syberii”. Dostawy rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego w ramach wspólnego projektu Jamał LNG przebiegają zgodnie z harmonogramem – Północną Drogą Morską bezpośrednio do chińskich odbiorców” – powiedział rosyjski premier.

Mówił on jednak także o zaangażowaniu Rosjan w budowę czterech nowych reaktorów atomowych w chińskich elektrowniach.  “Rosatom ma ciekawe propozycje rozwoju współpracy. Jest to szczególnie ważne w kontekście globalnej agendy klimatycznej, ponieważ „zielona” i bezpieczna energia jądrowa zapewnia zerową emisję gazów cieplarnianych do atmosfery” – podkreślił Miszustin.

Li Keqiang mówił o kwestii koronawirusa. “Sytuacja z pandemią nie wywołuje u nas optymizmu” – powiedział premier ChRL zauważając przy tym, że spada tempo odbicia światowej gospodarki po blokadach związanych ze zwalczaniem koronawirusa. Jak podsumował chiński premier – “Narastają czynniki nieprzewidywalności i niestabilności sytuacji na świecie.”

“Komsomolskaja Prawda” podała, że rozmowie szefów rządów towarzyszyło podpisanie szeregu dokumentów dwustronnych.

Kilka dni temu ministrowie obrony Rosji i Chin podpisali “mapę drogową” rozwoju ich współpracy militarnej.

kp.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply