Polak z Ukrainy przejął markę Polaroid

Pochodzący z sowieckiej Ukrainy Wiaczesław Smołokowski inwestował w fabrykę Polaroida już od 2008 roku. Obecnie nabył 100% udziałów w spółce posiadającej prawo do tej legendarnej marki.

Wiaczesław Smołokowski, polski biznesmen, 27. na liście najbogatszych Polaków według Forbesa, kupił markę aparatów fotograficznych Polaroid – poinformował tvn24bis.pl.

Smołokowski urodził się w 1954 roku na sowieckiej Ukrainie. Początkowo pracował w ZSRR w wyuczonym zawodzie muzyka. Później wraz z Grigorijem Jankilewiczem zajął się handlem towarami konsumpcyjnymi w Rosji. Jak pisze Forbes, przez przypadek stali się pośrednikami w handlu ropą. W 1993 roku otrzymali polskie obywatelstwo. Założyli firmę J&S, która pod koniec lat 90. kontrolowała 90% polskiego importu ropy naftowej. M.in. z tego tytułu w 2005 roku zeznawali przed sejmową komisją śledczą ds. afery Orlenu.

Jak pisze tvn24bis.pl, tylko w 2013 roku przychód firmy J&S (od 2004 roku noszącej nazwę Mercuria Energy Group Limited) wyniósł 112 mld dolarów. Sam Smołokowski zajmuje 27. pozycję w rankingu najbogatszych Polaków Forbesa z majątkiem szacowanym na 1,07 mld zł. Takim samym majątkiem dysponuje Jankilewicz. Według tvn24bis.pl Smołokowski obecnie inwestuje w Polsce głównie w nieruchomości.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Producent „kultowych” aparatów fotograficznych Polaroid ogłosił upadłość w 2001 roku, lecz kontynuował działalność. W 2009 roku spółki venture capital postanowiły zrewitalizować markę. Firma weszła na rynek aparatów cyfrowych, kamer sportowych, smartfonów, tabletów oraz przenośnych drukarek. Smołokowski jest związany z Polaroidem poprzez swoją firmę The Impossible Project już od 2008 roku, kiedy stał się właścicielem jednej z jego fabryk. Kierujący fabryką syn Smołokowskiego, Oskar, wznowił w niej produkcję aparatów fotograficznych. Obecnie Wiaczesław Smołokowski nabył 100% udziałów w spółce posiadającej prawo do marki Polaroid.

CZYTAJ TAKŻE: Wrocław: Ukraińcy przejmują polską spółkę IT

Kresy.pl / tvn24bis.pl / Forbes

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz