Paweł Kukiz powiedział w programie “TAK czy NIE” w Polsacie News, iż obecność Ukraińców w Donbasie to zasługa Związku Sowieckiego. Piosenkarz i samorządowiec zasugerował również, że Polska nie powinna wychodzić przed szereg w konflikcie ukraińskim.

Kukiz przestrzegł przed zbytnim angażowaniem się Polski w konflikt:

Nakręcanie konfliktu, angażowanie się i wychodzenie przed szereg w sytacji takiej, gdy Polska nie jest nawet zaprosozna do Mińska,[…] to krok samobójczy– mówi Pawł Kukiz [OGLĄDAJ FRAGMENT]. Dodaje on, że w kryzysie ukraińskim stawką nie była wcale Ukraina:

Odnoszę wrażenie generalnie, że Ukraina była wykorzystana przez Unię Europejską jako karta przetargowa przy gazie i tego typu sprawach[OGLĄDAJ FRAGMENT] – zaznacza. Kukiz dodał ponadto, że Donbas stał się ukraiński dzięki ZSRR:

Generalnie to cała sprawa wynika też z tego, że twórcy Związku Radzieckiego założyli, że będzie on istniał wiecznie i dały Ukrainie takie granice terytorialne, jakie dały. I ja nie mam wątpliwości co do tego, że to nawet nie jest kwestia zruszczenia Donbasu, ale kwestia etniczności[…] W dużej mierze obecność na Donbasie Ukraińcy zawdzięczają przesiedleniom z Ukrainy Zachodniej po II wojnie światowej[OGLĄDAJ FRAGMENT] – mówił w programie.

CYTAJ TAKŻE: Cztery ukrainizacje Donbasu

PATRZ RÓWNIEŻ: Ukraiński nacjonalista Józef Stalin

W dalszej części programu piosenkarz i samorządowiec ponownie przestrzgł przed nadmienrym angażowaniem się w konflikt ukraiński:

Oficjalne wprowadzenie oddziału polsko-ukraińskiego na tamte tereny […] daje pretekst Putinowi do użycia regularnej armii[OGLĄDAJ FRAGMENT] – podkreślał. W dzisiejszej sytuacji Rosja by nas zmiażdżyła w sekundę. Ja Pani gwarantuję że żadne Niemcy, żadna Franca – nikt by nie stanął w naszej obronie[…] W Mińsku nie ma Polaków – więc po co się tam pchać?[OGLĄDAJ FRAGMENT] – kontynuował agumentację Kukiz. Jednoczesnie uważa on, że Polska nic nie zyskuje z zaangażowania po stronie Ukrainy:

Kiedy ja zobaczyłem, że na przykład dajemy z siebie wszystko, a jednocześnie w tym samym czasie ukraińskie spółki eksportują do Rosji silniki czy cześci do silników odrzutowych, fabrybki Poroszneki nie są blokowane, wiec tu się ewidentnie odbywa gra[OGLĄDAJ FRAGMENT] – mówił. Kukiz skrytykował również odradzajacy się na Ukrainie banderyzm:

Mało tego,[…] jak zobaczyłem, że są parady w Kijowie i we Lwowie w 106. rocznicę obchdów[rocznicy urodzin] bandyty Bandery, to wie Pani, to we mnie się krew gotuje. To nie! To niby dlaczego? Dlaczego ja mam im pomagać?[OGLĄDAJ FRAGMENT] – dopytywał. Kukiz ponownie wrócił do argumentacji, czemu Polska powinna zachowwyać się neutralnie:

Na pewno nie mamy wychodzić przed szereg. Nas się wstawia jak takiego chłopca do bicia[…] Angażowanie się na zasadzie, że ja mam straszyć Putina – to jest coś na pograniczu absurdu, prowokacji[…] My ponosimy największe konsekwencje[ …] Dlaczego my zawsze dajemy się rozgrywać przez jednych, albo drugich, albo trzecich?[OGLĄDAJ FRAGMENT] – zaznaczał. Dodał również, że Ukraińców na Majdanie oszukano:

Za konflikt generalnie ponosi również odpowiedzialność Unia Europejska. Proszę się postawić na miejscu Ukraińca – przez lata im się wmawiało od czasu pomarańczowej rewolucji: przyjdziecie do UE, w tym samym czasie prowadzono rozmowy z Moskwy o gazie[OGLĄDAJ FRAGMENT] – mówił.

Wcześniej Paweł Kukiz był zaangazowany we wspieraniu Majdanu w Kijowie. Nagrał nawet piosenkę na ten temat:

Cały program:

YouTube.com / Kresy.pl

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • tagore
   tagore :

   Trudno zarzucić Kukizowi uprzedzenia do Ukraińców, paradoksalnie jego ocena sytuacji na Dombasie przypomniała mi wypowiedź Pani Czornowił na temat ślepej uliczki ukraińskiej polityki w kwestii
   Dombasu. Tak różni ludzie ,a podobne oceny sprawy.

   tagore

 1. krok
  krok :

  Akurat to żadna nowina. Ukraina nigdy nie powinna istnieć w takim kształcie jak teraz, z tego powodu będą same problemy dla europy, głównie Polski. Mniemam, że “zielone ludziki” Schetyny już szukają dokumentów z archiwów rosyjskich, o tym że Ukraina była od morza do morza.

 2. stop_chemtrails
  stop_chemtrails :

  nazwisko schetyna pochodzi od miejscowosci schetin na upainie i schety jest przesiedlencem (ukraincem) z akcji wisła. ladne sobie imiona i nazwiska porobili sjemjoniuk schetin kluzik rostoska arleta bojke maria stepan to wszysctko upaincy. nie dajcie sie nabrac – nie ma i nigdy nie bylo czegos takiego jak ukraina !!! to dzicz jakich malo !!! zreszta separatysci i faszysci z azowa, ajdaru itd sa siebie warci….

 3. wilno
  wilno :

  Miejmy nadzieję, że takich głosów będzie coraz więcej, możno tylko dodać, że jest tu taka strona, której właśnie i zależy na wojnie, to stany zjednoczone, których głównym czelem właśnie i jest wciągnięcie jak możno więcej państw w ten konflikt, a Polska to główny kandydat na tą rolę.

 4. kallimach
  kallimach :

  Ukraina to zlepek banderowskiej swoloczy na zachodzie, wzglenie normalnego centrum wraz z Kijowem i rosjan na wschodzie. Panstwo to zajmuje obszary ktore ani kulturowo ani historycznie trwale nie byly zwiazane z bytowaniem na nich ukraincow, a do tego wlasne antagonizmy probuje rozlac po calej Europie. Suma sumarum predzej czy pozniej pomniki Bandery beda padac tak jak obecnie pomniki np. Lenina.