Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę do 16 maja zginęło 3752 cywilów, a 4062 zostało rannych. Podkreślono, że realne liczby są znacznie wyższe.

W oświadczeniu Biura podkreślono, że „realne liczby są znacznie wyższe, ponieważ informacje z niektórych miejsc, gdzie toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele raportów wciąż czeka na potwierdzenie”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W raporcie podkreślono, że od początku rosyjskiej inwazji do 16 maja zginęło 3752 cywilów, a 4062 zostało rannych. Według ONZ zginęło 1406 mężczyzn, 927 kobiet, a także 250 dzieci. W przypadku 1169 ofiar nie udało się ustalić płci.

Zaznaczono, że większość zgonów lub obrażeń cywilów spowodowało użycie urządzeń wybuchowych o dużym obszarze uszkodzeń, m.in. ciężkiej artylerii i broni rakietowej, a także bomb podczas nalotów.

Zobacz także: Media: Wspólny dług UE i dodatkowe wpłaty państw członkowskich – unijny program odbudowy Ukrainy

Ukraińskie dowództwo poinformowało we wtorek, że siły rosyjskie szykują się do ataku na Słowiańsk, a także rozszerzają i intensyfikują działania ofensywne. Zdaniem analityków, będą chciały otoczyć Siewierodonieck i Łysyczańsk. Rosjanie po raz piąty przeprowadzili atak rakietowy na strategicznie ważny most przez Liman Dniestru.

Według ukraińskiego dowództwa, w rejonie Słowiańska Rosjanie przegrupowują się, uzupełniają zapasy i dokompletowują swoje wojska, przygotowując się do ataku na to strategicznie położone miasto. Dodano, że próbowali „polepszyć swoje taktyczne położenie” w rejonie miejscowości Dowheńke, na południe od Izium, na pograniczu obwodów charkowskiego i donieckiego, ale bez powodzenia.

Z kolei na tzw. donieckim kierunku operacyjnym „zgrupowania przeciwnika próbują prowadzić działania ofensywne wzdłuż całej linii kontaktowej, ostrzeliwując miejscowości z artylerii”. W rejonie miejscowości Bachmuta, Kłynowe, Sołedar i Wowczojariwka naloty przeprowadzały samoloty Su-35, a drony Orłan-10 prowadziły intensywne rozpoznanie z powietrza.

Zobacz także: Polska pomoże Ukrainie w budowie kolejnego miasteczka kontenerowego dla uchodźców

ohchr.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz