Odessa ponownie ostrzelana przez Rosjan

W południe 16 maja jednostka obrony powietrznej Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyła pocisk manewrujący typu „X” wystrzelony przez rosyjski samolot w kierunku Odessy.

Ukraińskie media poinformowały, że w poniedziałek Odessa i jej okolice zostały ostrzelane przez wojska rosyjskie. Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o tym na Facebooku.

„W południe 16 maja żołnierze Południowego Dowództwa Powietrznego odkryli i zniszczyli pocisk manewrujący typu X wystrzelony przez myśliwiec rosyjskich okupantów w kierunku miasta Odessa” – czytamy w oświadczeniu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6804 PLN    (30.92%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wezwano mieszkańców Odessy, aby „nie zaniedbywali środków bezpieczeństwa, przestrzegali ograniczeń dotyczących odwiedzania zaminowanego wybrzeża i wód przybrzeżnych”.

Jak donosi Ukrinform, rankiem 16 maja rosjanie uderzyli w rejon Odessy pierwszym pociskiem manewrującym. Uszkodzony został obiekt infrastruktury turystycznej, zniszczone zostały budynki, wybuchł pożar. Cztery osoby zostały ranne, w tym dziecko.

„Rano 16 maja 2022 r. dziecko zostało ranne w rosyjskim ataku rakietowym na Odessę, który został rozpoczęty przez rosyjskie lotnictwo strategiczne. Uderzono w obiekt infrastruktury turystycznej i wybuchł pożar” – czytamy w raporcie Dowództwa Operacyjnego Południe.

Jak informowaliśmy, w poniedziałek 9 maja wojska rosyjskie ostrzelały Odessę przy pomocy pocisków manewrujących typu Oniks. Ukrinform powołuje się na służbę prasową Rady Miejskiej w Odessie.

„W rejonie Odessy uderzyły 4 rakiety typu Oniks z systemu rakietowego Bastion stacjonujące na terytorium tymczasowo okupowanego Krymu” – czytamy w komunikacie.

Świadkowie donosili o rakietach i płonących budynkach. W ataku zostały użyte przynajmniej cztery pociski manewrujące. „W Odessie słychać wybuchy. Mieszkańcy miasta (informują, że) widzą rakiety” – poinformował w Telegramie portal Suspilne Odessa.

Rzecznik Odeskiej Wojskowej Administracji Obwodowej, Serhij Bratczuk poinformował, że na obszarze obwodu Rosjanie przeprowadzają uderzenia rakietowe na obiekty infrastruktury, próbując zniszczyć logistyczne korytarze transportowe. Jednocześnie, zaktywizowali rozpoznanie z powietrza nad samą Odessą.

Jego zdaniem, taktyka sił rosyjskich polega na „próbach zniszczenia naszych obiektów infrastruktury, zniszczenia logistycznych korytarzy transportowych”. Dodał zarazem, że ukraińska obrona powietrzna coraz skuteczniej radzi sobie z wrogimi celami.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz