Arcybiskup Thomas Gullickson, nuncjusz apostolski w Szwajcarii i były nuncjusz na Ukrainie, pochwalił klasyczną liturgię rzymską.

O słowach abp Gullicksona poinformował ks. Michael Wildfeuer, były kapłan Bractwa św. Piusa X, w wywiadzie dla portalu Gloria.tv.

“Stara Msza to przyszłość Kościoła” – miał powiedzieć abp Gullickson podczas wrześniowego spotkania z kapłanami regularnie celebrującymi klasyczną liturgię w Szwajcarii.

7 lipca 2007 roku, papież Benedykt XVI opublikował motu proprio „Summorum Pontificum”. Celem dokumentu było uregulowanie statusu prawnego nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, zwanej popularnie Mszą Trydencką lub Mszą Tradycyjną. Jak napisał Benedykt XVI – Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez bł. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (Lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Te dwa wyrazy zasady modlitwy (Lex orandi) Kościoła nie mogą w żaden sposób prowadzić do podziału w zasadach wiary (Lex credendi). Są to bowiem dwie formy tego samego Rytu Rzymskiego. Jest przeto dozwolone odprawiać Ofiarę Mszy zgodnie z edycją typiczną Mszału Rzymskiego ogłoszoną przez bł. Jana XXIII w 1962 i nigdy nie odwołaną, jako nadzwyczajną formą Liturgii Kościoła.

Od tamtego czasu, pojawia się coraz więcej inicjatyw w Kościele katolickim związanych z promocją tradycyjnej rzymskiej liturgii. Najczęściej odbywa się to poprzez stałą celebrację Mszy Trydenckiej w kościołach danej diecezji. Portal Una Cum podaje najnowsze dane związane z realizacją motu proprio Benedykta XVI w Polsce. Jak informuje portal – Dziesięć lat po ogłoszeniu Summorum Pontificum przez Benedykta XVI, w Polsce jest 40 kościołów i kaplic z regularnie odprawianą coniedzielną Mszą trydencką. To o sześć miejsc więcej niż rok temu. W około 80 miejscach stara Msza jest celebrowana regularnie, lecz nie co niedzielę. Pełna lista miejsc jest dostępna na naszej mapie oraz na liście duszpasterstw.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ks. prof. Michał Poradowski (1913-2003) wobec reformy liturgicznej po Soborze Watykańskim Drugim [+VIDEO]

Kresy.pl / Gloria.tv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply