Dzień obchodzony będzie 11 lipca w rocznicę „Krwawej Niedzieli”, kulminacji rzezi wołyńskiej

10 lutego PiS złoży w sejmie projekt uchwały, która ustanowi nowe święto. Jak mówi polityk PiS: „Naród, który siebie nie szanuje, nie będzie szanowany przez innych”. Michał Dworczyk poseł PiS w wywiadzie dla wpolityce.pl powiedział, że niemówienia o trudnej przeszłości i tragedii polskich Kresów była drogą donikąd. Nie można działać tylko tak, aby „nie urazić sąsiada.”

Intecją PiS-u jest zwiększenie świadomości historycznej i wiedzy o tragedii polskich kresów. Partia chce, aby w programach szkolnych znalazły się „informacje zarówno o wkładzie ludzi Kresów w historię i kulturę Polski, jak i informację o Polakach na Kresach dawniej, ale także dzisiaj”.

Dzień złożenia uchwaly również jest nieprzypadkowy – 10 lutego jest rocznicą pierwszej deportacji Polaków na Sybir podczas drugiej wojny światowej.

Źródło: wpolityce.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. pro_patria
  pro_patria :

  Dziwna zmiana kierunku polityki: najpierw ślepe poparcie dla banderowców i szaulisów, a teraz upamiętnienie bestialsko pomordowanych… Może chcą ugłaskać Kresowiaków, podarowując im AŻ TYLE ??? Patrząc przez pryzmat dotychczasowych czynów, wypowiedzi, ataków na patriotów kresowych przez zdradzieckich pisiorów, uczciwie stwierdzam – JA IM NIE WIERZĘ !!! Po tak solidnym, długotrwałym upokarzaniu pamięci ofiar i domagających się jedynie prawdy Polaków taki gest jest NIEWYSTARCZAJĄCY !!!

  • krok
   krok :

   Wydaje mi się, że to tylko taka fasada, zrobią dzień męczeństwa Kresowian, ale nie będzie oficjalnych obchodów. Zresztą nic na razie nie jest przyklepane, tylko pojedyncze pokwikiwania. Prezydent Duda składa oficjalnie kwiaty w obecności flagi katów Kresowian, więc ukłon PIS w stronę środowisk kresowych, nazwał bym kolejnym udanym, soczystym, kopniakiem dla kresowian.