Niemcy coraz bardziej niechętni muzułmanom

Jak wskazują najnowsze sondaże, w Niemczech rośnie liczna ludzi, którzy są niechętni muzułmanom lub mają wobec nich zastrzeżenia.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Lipsku, opisywanych przez portal DW.de, niemieckie społeczeństwo żywi coraz więcej niechęci względem muzułmanów. Połowa badanych Niemców przyznaje, że przez dużą liczbę muzułmanów czasem czują się „jak obcy we własnym kraju”. W 2014 roku odsetek osób podzielających ten pogląd wynosił 43 proc. Przybyło także zwolenników poglądu, że muzułmanom powinno się zabronić imigracji do Niemiec (obecnie ponad 40 proc., w 2014: 36,6 proc.). Z kolei ponad 80 proc. Niemców jest zdania, iż przy rozpatrywaniu wniosków azylowych państwo nie powinno być „tak wspaniałomyślne”. Dla porównania, w 2009 roku takie zdanie miało 25,8 proc. badanych. Ponadto, 60 proc. ankietowanych uważa, że większość ubiegających się o azyl w Niemczech, tak naprawdę nie musi się obawiać w swojej ojczyźnie prześladowań.

Przy okazji badanie wykazało wzrost krytycznego nastawienia względem homoseksualizmu (z 15,7 do 24,8 proc.), a także tzw. małżeństw homoseksualnych. (z 29,4 do 36,2 proc.). Jednocześnie, autorzy badań zaznaczają, że większość niemieckiego społeczeństwa wyraźnie sprzeciwia się „skrajnie prawicowym poglądom i zdecydowanie odrzuca przemoc”, a także ma zaufanie do demokratycznych instytucji. Pod względem nastawienia politycznego niemieckie społeczeństwo staje się jednak coraz bardziej podzielone.

Badanie przeprowadzono wśród 2 tys. 420 obywateli Niemiec w wieku od 14 do 93 lat.

Według ostatnich badań Instytutu Allensbacha, większość obywateli Niemiec uważa, że islam „nie należy do Niemiec”. Innego zdania jest 13 proc. respondentów.

Dw.de/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz