Napad na kibiców Polonii Wilno

Klub Sportowy “Polonia Wilno” przegrał mecz towarzyski z wileńskim “Žalgirisem” 1:8. Po meczu doszło do przepychanek przy wyjściu ze stadionu. Kibice “Polonii” zostali zaatakowani przez kibiców “Žalgirisu”.

„Polonia” w tym sezonie po raz pierwszy od lat gra w I lidze (awansowała z II ligi), „Žalgiris” zaś gra w litewskiej ekstraklasie – „A lyga”.

Na początku meczu, w drugiej minucie, bramkę zdobył dla wileńskiego klubu Mindaugas Vilius, jednak później inicjatywę przejął „Žalgiris” i mimo kilku udanych ataków, „Polonia” nie zdobyła więcej punktów. Dla „Žalgirisu” pięć bramek strzelił Szkot Calum Elliot (w 19, 21, 41, 46 i 63 minutach), kolejne dwie strzelił Chorwat Tomislav Pek (w 85 minucie z rzutu karnego i w 88 min.), a także jedną w 65 minucie zdobył Art?ras Jeršovas.

Po meczu doszło do ataku kibiców „Žalgirisu”, wspomaganych przez litewskich neonazistowskich skinheadów, na kibiców „Polonii” przy wyjściu ze stadionu. Mimo dysproporcji sił na trybunach (mecz oglądało ok. 50 kibiców „Polonii” i ok. 30 kibiców „Žalgirisu”), do bandyckiego ataku ruszyła o wiele większa liczba osób — szacuje się, że było ich około 120. Mimo zasłoniętych twarzy, było widać że napastnicy wywodzili się z różnych litewskich klubów kibicowskich oraz ugrupowań skinowskich.

Do ataku ruszyli z okrzykiem „Lietuva lietuviams!” (lit. „Litwa dla Litwinów”), z tłumu dochodziły też pojedyncze przekleństwa i obelgi pod adresem Polaków. Mimo dwukrotnej przewagi liczebnej napastników i biernej postawy policji, kibice „Polonii” obronili swoją flagę, której zniszczenie, jak sądzą, chodziło agresorom.

Zdaniem litewskiej policji do żadnej bójki na stołecznym stadionie Litewskiej Federacji Piłki Nożnej na Lipówce nie doszło. Policja twierdzi, że nic się nie wydarzyło. Zauważono przygotowania do bójki, ale udało się jej zapobiec. Funkcjonariusze, którzy byli na miejscu, chcieli początkowo wzywać pomoc. Udało się jednak opanować sytuację na miejscu i własnymi siłami ochrony.