W 223. rocznicę przysięgi Tadeusza Kościuszki, na krakowskim Rynku Głównym odbyła się uroczysta inauguracja obchodów Roku Tadeusza Kościuszki, ogłoszonego przez Sejm z okazji 200. rocznicy jego śmierci, informuje Radio Maryja.

W miejscu gdzie 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę i ogłosił akt powstania narodowego, które przeszło do historii jako Insurekcja Kościuszkowska, rozpoczęto uroczystości.

Jak podaje Radio Maryja – Podczas uroczystości Akt Powstania i Rotę Przysięgi odczytali krakowscy aktorzy Tomasz Schimscheiner i Krzysztof Jędrysek. Następnie delegacje złożyły kwiaty na płycie upamiętniającej przysięgę naczelnika. Wydarzenie zakończyło odegranie przez orkiestrę wojskową poloneza, którego autorstwo jest przypisywane Kościuszce. Przed Sukiennicami zacumował specjalny okolicznościowy balon na rozgrzane powietrze, ozdobiony ręcznie malowaną podobizną Tadeusza Kościuszki.

W programie krakowskich obchodów Roku Kościuszki znalazły się inscenizacje historyczne, wystawy, konkursy, a także międzynarodowa konferencja naukowa.

Tradycyjnie, jak co roku w rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej, zorganizowany został przez Politechnikę Krakowską uliczny bieg sztafetowy prowadzący szlakiem krakowskich pomników pamięci bohatera.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef Białoruskiego MSZ: Tadeusz Kościuszko i Ignacy Domeyko byli Białorusinami

Politechnika Krakowska, której patronem jest naczelnik insurekcji, przygotowała konferencję naukową pod hasłem „Tadeusz Kościuszko. Historia, współczesność, przyszłość. Relacje i zależności”.

Prezydent Andrzej Duda skierował specjalny list z tej okazji. Oto jego treść:

Szanowni Państwo!

Drodzy Rodacy!

Dwudziestego czwartego marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej, złożył przed wojskiem i mieszkańcami Krakowa uroczystą przysięgę – zobowiązanie do walki „dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności”. Tamtego dnia rozpoczął się wielki zryw niepodległościowy. Insurekcja, którą potomni nazwali kościuszkowską.

Tegoroczne obchody tej rocznicy mają wymiar szczególny. Proklamowany przez Sejm Rzeczypospolitej Rok Tadeusza Kościuszki jest okazją, aby w dwusetną rocznicę śmierci jednego z największych polskich patriotów i przywódców narodowych podkreślić ponadczasową aktualność wartości, które reprezentował.

Na wielką scenę dziejów naszej Ojczyzny wkroczył on jako wszechstronnie wykształcony absolwent Szkoły Rycerskiej, ówczesnej kuźni elit państwowych i wojskowych, oraz jako bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jego wiedza, doświadczenie i sumienność, a jednocześnie oddanie sprawie wolności, męstwo w walce o prawo narodów do samostanowienia, zyskały mu za oceanem ogromną wdzięczność i szacunek. Tomasz Jefferson, trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych, napisał o nim: „Był najczystszym synem wolności, jakiego poznałem (…), i to wolności dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych i bogatych”.

Także podczas insurekcji odziany w prostą sukmanę zwycięzca spod Racławic zagrzewał do boju nie tylko synów szlacheckich rodów, ale też mieszczan i chłopów. Był to przełomowy moment naszej historii. To wtedy, pod buławą Naczelnika Kościuszki, w walce o wspólną Ojczyznę oraz o wspólne ideały wolności i społecznej solidarności, narodził się nowoczesny naród polski.

I choć Rzeczpospolita zniknęła wtedy z mapy Europy, pamięć o wojnie stoczonej w jej obronie przetrwała. Trwała wiara w odrodzenie Polski jako państwa niezależnego, silnego, rządzonego sprawnie i sprawiedliwie. Nadzieja, która ożywiała szeregi kosynierów, miejskich milicji, uczestników pospolitego ruszenia oraz żołnierzy regularnej armii polskiej, nie gasła także w kolejnych pokoleniach. To ona pomogła nam odzyskać wolność w roku 1918. To ona umacniała nas podczas II wojny światowej, w okresie powstania antykomunistycznego i podczas zmagań z totalitarnym zniewoleniem. Bohaterstwo i determinacja uczestników insurekcji kościuszkowskiej oraz ich wodza po dziś dzień napełnia nas podziwem i dumą.

„Patrz Kościuszko na nas z nieba”, śpiewali powstańcy listopadowi. Ufam, że obchody Roku Tadeusza Kościuszki przypomną osobę i zasługi patrona naszej wolności. Niech jego życie, myśl i dokonania staną się na nowo źródłem inspiracji dla Polaków oraz dla innych narodów, w historii których obecny jest bądź to sam generał Kościuszko, bądź to ideały, którym służył.

Zachęcam Państwa do udziału w kolejnych wydarzeniach upamiętniających jednego z największych polskich bohaterów narodowych oraz jednego z najżarliwszych orędowników wolności i godności każdego człowieka.

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

kresy.pl / prezydent.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply