Znajdował się na nim napis „WOŁYŃ’43 PAMIĘTAMY BANDEROWCOM ŻYĆ NIE DAMY 11 VII”.

Zdjęcie transparentu pojawiło się na Facebooku. Transparent wywieszono prawdopodobnie w ciągu ostatniej nocy.

Drohobycz do 1945 znajdował się w województwie lwowskim Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas II wojny światowej OUN-UPA dokonywałą także w rejonie tego miasta zbrodni na Polakach. Jeden z rozkazów wydanych ludnośc polskiej ludności wsi Czajkowyczi w obwodzie Drohobycz z 10 sierpnia 1944 r. brzmiał następująco:

„Polacy !
Za złamanie [wspólnego] frontu zniewolonych narodów, za służalczą pracę dla Niemców i bolszewików, za bandyckie napady na ukraińską ludność dowództwo ukraińskich powstańców w ramach akcji odwetowej rozkazuje:
wieś Czajkowyczi:
Wszystkim Polakom, którzy mieszkają we wsi Czajkowyczach, [w terminie] do 10 dni opuścić ukraińskie ziemie. Wszyscy, którzy nie podporządkują się temu rozkazowi, zginą, a ich mienie zostanie zniszczone. Dla Polaków na ukraińskich ziemiach miejsca nie ma.

Dnia 10.VIII.1944. Ukraińscy powstańcy.”

[CDAGO Ukrainy. – F.1. – Op.23. – Spr.927. – K.11. Kopia. Maszynopis.]

Facebook.com/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

29 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Nie tak dawno cień Ławrowa w Polsce czyli ambasador Rosji w Warszawie przemawiając w Moskwie oświadczył ,że niedługo Polska zmieni swój stosunek do wydarzeń na Ukrainie.
  Mało ciekawie to się zapowiada. Tak się składa ,że nie ma w Polsce ugrupowania politycznego ,które przetrwa w jakiejkolwiek formie tolerując ataki na Polaków na Ukrainie.
  Nie zdziwił bym się ,że zawsze o nas pamiętający Moskale są lepiej od nas poinformowani
  co do działań ukraińskich nacjonalistów ,czyżby marsz po władzę Swobody już się zaczął?
  I potrzebni są nowi wrogowie?
  tagore

  • Avatar
   tutejszym :

   Panie tagore, odnoszę bardzo silne wrażenie, że historia zatacza koło. ZSRR silnie promowało i finansowało banderyzm, był jej niezbędnie potrzebny jako okazowy wróg, i wrogość wobec niego była akceptowana przez cały świat zachodni. Przy tej okazji ZSRR załatwiało swoje imperialne cele na Ukrainie. Moim zdaniem ośrodki decyzyjne ideologii banderyzmu na Ukrainie są obecnie silnie zinfiltrowane, o ile nie ręcznie sterowane z Moskwy. Jest to normalne racjonalne działanie, poparte tradycją i doświadczeniem Moskwy. Z okresem III Rzeszy włącznie. Co bracia Moskale postanowią tak będzie. Nawet jeżeli przy okazji stworzą region ZapUkr to i tak nie dopuszczą do upadku ideologii banderyzmu. Patrz wyże – jest im potrzebny okazowy wróg. A my i tak jak byśmy się nie ustawiali to tyłek zawsze będzie z tyłu ( powiedzenie mojego dziadka). Taki jest moje zdanie w tej chwili.

   • Avatar
    votum_separatum :

    Panie Tutejszym, cierpi pan na manię prześladowczą. Temu co pan tu wypisuje powyżej przeczą fakty czasów przedmajdańskich. Za sponsorowaniem banderyzmu stoją przede wszystkim kraje tzw. zachodu tj. ci sami którzy za nimi zawsze stali, przy czym nowi namiestnicy nakazują w trybie alarmowym robić z banderowców – oficerów regularnej armii, a to jako zaczyn do nieokiełznanej rzezi jaką pragną ci mocodawcy wywołać. Oczywiście udowadnia pan bez przerwy, że wyznaje rezuńską ideologię Doncowa, co uniemożliwia panu odbiór rzeczywistości. A rzeczywistość jest taka, że Rosja jest jaka jest i prowadzi taką politykę jaką chce. Więc należy pan do tych szkodników, którzy wbrew polskiej racji stanu nie chcą zauważyć tego faktu i prowadzić zgodnie z tym faktem politykę pożyteczną dla Polski. Na nic pańskie bzdurne teorie sipiskowe i rezuńska propaganda. Może lepiej pan zrozumie o co chodzi w świecie, czytając nagle uaktualnione (przez wzgląd na okoliczności) dzieło Romana Dmowskiego „Polityka polska i odbudowanie państwa”.

    • Avatar
     tutejszym :

     Panie Votum_separatum, co ja Panu poradzę że jest tak jak ja piszę a nie tak jak Panu kazano. Pisze Pan „A rzeczywistość jest taka, że Rosja jest jaka jest i prowadzi taką politykę jaką chce. Więc należy pan do tych szkodników, którzy wbrew polskiej racji stanu nie chcą zauważyć tego faktu”. Masło maślane, nie Panu określać polską rację stanu, takie podejście osoby Pańskiej kategorii jest kuriozalne. Dla mnie ważny jest prawidłowy osąd otaczającej mnie rzeczywistości wg uznawanych przeze mnie kryteriów i opinie uznanych przez moją osobę autorytetów. Pan masz prawo mieć własny osąd, ale nie masz prawa wciskać propagandowego kitu. Coś długo trwało ustalanie odpowiedzi, czyżbym usłyszał i odgadł co w trawie piszczy?

     • Avatar
      tutejszym :

      Mam przed sobą „Archiwum Mitrochina” 2001, Przypadkiem wpadła mi w oczy, stała lata na półce a ja jej nie widziałem. Polecam tą pozycję wszystkim interesującym się polityką Rosji „od kuchni”. Panie Votum_separatum musisz uważać, jak złapią na czytaniu to za dobrowolca do Doniecka służyć pójdziesz… Książka wspaniała i kształcąca. Pozdrawiam.

     • Avatar
      votum_separatum :

      Ciekawe panie @Tutejszym jak pan dochodzi do „prawidłowej oceny rzeczywistości”? Pan wcale i za grosz jej nie masz, za to wykonujesz (może bezwiednie) krecią robotę. Akurat mnie oceniać polską rację stanu, gdyż jestem Polakiem z dziada, pradziada, a Polska to mój dom od zawsze i nie jestem jakimś tam Tutejszym, który w związku z tym że jest „tutejszym” złapał widły i siekierę i poszedł na tych, których nie uważał za tutejszych.

   • Avatar
    anastazja-14 :

    Czy ktoś z was wie gdzie uciekali banderowcy ? Nikt z was nie napisał że główne kierownictwo UPA znalazło azyl wraz ze zrabowanym złotem w Kanadzie tam stworzyli organizację dziś ta organizacja ma mocny lobbing w rządzie kanadyjskim to oni finansują wraz z CIA banderowców Moja rodzina pochodzi z Podola Tato mój który miał za sąsiadów Ukraińców po tych tragicznych dla Polaków czasach powiedział już w latach szezdziesiątych że gadowe plemię teraz śpi ale przyjdzie czas że znowu podniesie głowę i zacznie kąsać , Najpierw nauczcie się dobrze słuchać patrzeć i myśleć apotem sami bez ni czyjej sugestii wyciągajcie wnioski to nie jest trudne tylko trzeba umieć słuchać to co mówią więcej niż jedna opcja

   • Avatar
    anastazja-14 :

    Co do powiedzeń usłyszałam ostatnio i to z ust Ukrainki przysłowie ..Zabij brata swego i zwal na sąsiada swego „”To jest właśnie to co dzieje się dzisiaj na Ukrainie . Jedni gangsterzy pogonili drugich a biedny naród cierpi , Za dolary pogrążyli Ukrainę , Nie szukajcie wrogów na zewnątrz ale we własnym kraju bo to mafiozi rządzą waszym krajem