CBA zatrzymało polskiego przedsiębiorcę mieszkającego na Białorusi, który za łapówki miał załatwiać dokumenty legalizujące pobyt białoruskich obywateli w Polsce, w tym Karty Polaka. Mężczyzna miał wręczać łapówki polskiemu dyplomacie.

Jak poinformowała w środę Polska Agencja Prasowa, Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało mieszkającego na Białorusi polskiego przedsiębiorcę, który miał za łapówki załatwiać Karty Polaka i inne dokumenty, umożliwiające legalizację pobytu w Polsce białoruskich obywateli. Ponadto, w zamian za łapówkę chciał też nielegalnie wwieźć na Białoruś 1-2 mln dolarów .

Mężczyzna został zatrzymany w wyniku współpracy białostockiej delegatury CBA z departamentem operacyjno-śledczym Biura. Potwierdził to w rozmowie z PAP Temistokles Brodowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA. Jak powiedział, „zatrzymany przedsiębiorca miał wręczać łapówki pracownikowi polskiej placówki dyplomatycznej”. RMF FM podaje, że chodzi o polskiego konsula pracującego w placówce dyplomatycznej RP na Białorusi, któremu wręczył 1,2 tys. dolarów. Nie sprecyzowano, o którą placówkę dyplomatyczną konkretnie chodzi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Według śledczych, zatrzymany miał wręczać łapówki za pomoc w uzyskaniu pozwoleń legalizujących pobyt obywateli Białorusi w Polsce, m.in. poprzez Kartę Polaka. Uzyskiwane zaświadczenia pozwalały białoruskim obywatelom Białorusi w naszym kraju i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach, jak Polacy.

Przeczytaj: Młodzież Wszechpolska: przy wydawaniu Kart Polaka dochodzi do wielu nadużyć

Czytaj również: Straż Graniczna: coraz więcej fałszywych dokumentów na granicy z Ukrainą

Zobacz: Załatwiali Ukraińcom fałszywe polskie dokumenty – pogranicznicy rozbili szajkę

Jak ustalili agenci CBA, przedsiębiorca złożył obietnice przekazania kolejnej łapówki w wysokości co najmniej 50 tys. dolarów. Dzięki temu chciał zapewnić sobie możliwość wywiezienia na Białoruś, bez oficjalnych deklaracji i opłat kwoty 1-2 mln dolarów.

Zatrzymany przez CBA przedsiębiorca trafi do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie ma usłyszeć zarzuty.

PRZECZYTAJ: Dr Wyszyński: Karta Polaka nie działa

Przypomnijmy, że spośród 45 tys. cudzoziemców skontrolowanych w ubiegłym roku przez funkcjonariuszy Straży Granicznej pod względem legalności pobytu, w przypadku ponad 26 tys. osób stwierdzono nieprawidłowości.

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz