Według dostępnych informacji, nowy pakiet unijnych sankcji przewiduje m.in. zakaz importu węgla z Rosji, zamknięcie portów dla statków pod rosyjską banderą czy ograniczenie działalności rosyjskich i białoruskich firm transportowych.

W czwartek kraje członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły piąty z kolei pakiet sankcji wymierzonych w Rosję, z związku z inwazją na Ukrainę. Decydujące znaczenie miały mieć przy tym nagłaśniane przez stronę ukraińską doniesienia o rosyjskich zbrodniach wojennych w podkijowskich miastach, przede wszystkim w Buczy, a także w Borodziance i Hostomelu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak poinformowała francuska prezydencja, nowe sankcje zostały zatwierdzone przez unijny Komitet Stałych Przedstawicieli. Formalnie cała procedura ma zostać sfinalizowana w piątek. Zaznaczono, że sankcje obejmą w szczególności „oligarchów, rosyjskich propagandystów, funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa i wojskowego oraz podmioty sektora przemysłowego i technologicznego, powiązanych z rosyjską agresją przeciwko Ukrainie”.

Według dostępnych informacji, nowe sankcje będą dotyczyć przede wszystkim zakazu importu węgla z Rosji, zamrożenia rachunków rosyjskich banków oraz zakazu dostarczania broni i wysokich technologii o wartości do 10 mld euro do Rosji. Ponadto, statki pod rosyjską banderą będą mieć zakaz zawijania do portów w krajach unijnych, a działalność firm transportowych z Rosji i Białorusi na terytorium UE zostanie zabroniona. Kolejne restrykcje zostaną nałożone na rosyjskich biznesmenów, dziennikarzy, wojskowych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, jak również na firmy, powiązane z wojną na Ukrainie.

Szacuje się, że wartość samego embarga na rosyjski węgiel wyniesie w skali roku 4 mld euro.

Czytaj także: Morawiecki apeluje do KE o embargo na węgiel z Rosji

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim, szef Rady Europejskiej, Charles Michel powiedział, że w przyszłości prawdopodobnie konieczne będzie rozszerzenie sankcji także o zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu.

Na początku tego tygodnia szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen zapowiedziała, że kolejny pakiet sankcji będzie składał się z kilku filarów. Jednym z nich miał być właśnie zakaz importu węgla z Rosji. Mowa była też o innych produktach, jak np. drewno, cement, owoce morza, alkohol.

Przeczytaj: Szefowa KE zapowiada wprowadzenie zakazu importu węgla z Rosji

Jak pisaliśmy, w środę Wielka Brytania wprowadziła kolejne sankcje wobec Rosji, które mają uderzać w jej sektor surowcowy. Obejmują one m.in. embargo na import rosyjskiego węgla.

Czytaj także: Rząd: Polska jest przygotowana na pełną niezależność od gazu i ropy z Rosji

euronews.com / rmf24.pl / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz