Rosyjskie myśliwce nowej generacji Su-35 dają Rosji „coraz większą dominację” w strefie działań wojennych – zwrócił uwagę w poniedziałek portal ABC News, powołując się na ukraińskich urzędników. “Rosja ma 12 razy więcej samolotów niż Ukraina” – podkreślił jeden z nich.

Jest to niepokojąca informacja dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, ponieważ niezdolność Rosji do osiągnięcia całkowitej przewagi powietrznej w trakcie wojny była kluczem do sukcesów Ukrainy na polu bitwy – podkreśla portal ABC News.

W ubiegłym tygodniu zachodni urzędnik miał bagatelizować w rozmowie z dziennikarzami związane z tym obawy, stwierdzając, że zdolność Rosji do kontrolowania nieba została ograniczona przez obronę powietrzną i pociski ziemia-powietrze.

Z kolei wysoki ukraiński urzędnik, który rozmawiał z ABC News, powiedział, że Rosja wymieniła starsze modele samolotów na bardziej nowoczesne Su-35, które są wyposażone w skuteczne radary i rakiety dalekiego zasięgu. Wyraził opinię, że Ukraina „nie ma możliwości” przeciwdziałania temu zagrożeniu.

Jego zdaniem to “realne zagrożenie”.

Dwóch innych ukraińskich urzędników potwierdziło, że rosyjska dominacja na niebie nad strefą walk jest problemem. Jeden z nich podkreślił, że “Rosja ma 12 razy więcej samolotów niż Ukraina”.

“To jest problem. Ciągle mówimy Amerykanom, że nie ma innego rozwiązania, jak tylko dać nam odrzutowce myśliwskie” – dodał.

Zobacz także: Reznikow: Ukraina otrzyma 2-3 typy zachodnich myśliwców

Do tej pory administracja prezydenta USA Joe Bidena opierała się wezwaniom do dostarczenia Ukrainie F-16 – przypomina ABC News.

Cytowany przez medium ukraiński urzędnik zaznacza, że w Kijowie panuje obecnie większa zgoda co do tego, że amerykańska pomoc wojskowa powinna skupić się na innych priorytetach, m.in. systemach obrony powietrznej i amunicji artyleryjskiej.

Jak wskazał, dostarczenie nowoczesnych myśliwców, a także rakiet dla nich, wymagałoby “ogromnych pieniędzy”.

Zobacz także: Biden: Ukraina nie potrzebuje teraz myśliwców F-16

abcnews.go.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. aviserv
    aviserv :

    Ja tak sobie myślę, że z tym dozbrajaniem Ukraińców to jakiś wałek jest. Bo na kresach bardzo dobrze sobie poradzili z Polakami siekierami, nożami i co im tam w ręce wpadło. A jakie dzisaj żądania mają f16, leopardy… By tak ruskich zaczęli szlachtować to oblalłby ich blady strach