Ukraińskie Siły Powietrzne miały przekazać mediom nagranie systemu obrony powietrznej Skynex, najnowszego dodatku do ich zdolności wojskowych.
Jak informują ukraińskie media branżowe, system obrony powietrznej Skynex znajduje się już na wyposażeniu Ukraińskich Sił Powietrznych.
Nagranie przedstawiające system ukazało się w ukraińskich mediach.
Oerlikon Revolver Gun” Mk3, which is a component of the German “Skynex” Air Defence System in the video dedicated to the day of the Ukrainian Air Force. https://t.co/sR0hj0OAzE pic.twitter.com/Asj4jViKhu
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) August 4, 2024
Ukraina i Włochy rozważały możliwość wspólnej produkcji komponentów do systemów obrony powietrznej Skynex. „Poszerzamy horyzonty współpracy między Ukrainą a Włochami w sektorze wojskowo-przemysłowym. Dziś odwiedziłem włoską firmę obronną Rheinmetall Italia S.p.A., która specjalizuje się w produkcji nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej. Wśród jej osiągnięć znajduje się system obrony przeciwlotniczej Skynex. Potrzebujemy takiej skutecznej broni do ochrony przed dronami, którymi Rosja atakuje” – powiedział Szmyhal.
Szmyhal ujawnił, że baterie Skynex znajdują się już w stanie gotowości na Ukrainie. “Rozważamy też możliwość wspólnej produkcji elementów tych systemów” – zadeklarował ukraiński premier. Zaznaczył on, że Ukrainie potrzeba więcej tak skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej i prowadzone są odpowiednie prace w tej sprawie. Systemy te „Stworzą niezawodną tarczę wokół naszych strategicznych obiektów infrastrukturalnych” – zapowiedział Szmyhal.
W 2021 roku niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zamieścił w sieci film prezentujący próbę systemu obrony powietrznej Skynex, w wersji zainstalowanej na samobieżnym podwoziu kołowym. Trzon systemu stanowi armata automatyczna Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm. Posiada ona zasięg efektywny 4 000 metrów, przy szybkostrzelności do 1 000 pocisków na minutę. Moduł uzbrojenia jest ponadto wyposażony w radar śledzący pracujący w paśmie, umożliwiający operatorowi korzystanie z funkcji autonomicznego przeszukiwania sektorowego, żeby szybko śledzić i namierzyć cel.
Śledzenie i namierzanie celu do zestrzelenia jest inicjowane automatycznie przez zintegrowany procesor kontroli ognia. Z kolei system kontroli i dowodzenia Oerlikon Skymaster może być sterowany zdalnie. Dla uzyskania bardzo wysokiej dokładności, Skynex może uaktywnić trójwymiarowy radar taktyczny X-TAR3D, operujący w paśmie X, dla poszukiwania, wykrywania, śledzenia, klasyfikacji i identyfikacji celów powietrznych na krótkim dystansie. Zasięg radaru wynosi 25-55 km, w zależności od typu celów.
Kresy.pl/Mil.in
Szmyhal ujawnił, że baterie Skynex znajdują się już w stanie gotowości na Ukrainie. “Rozważamy też możliwość wspólnej produkcji elementów tych systemów” – zadeklarował ukraiński premier. – “wspólnej” produkcji gdzie? We Włoszech i NA UKRAINIE? Według Szmyhala zatem brak prądu nie będzie przeszkodą.