Władze Cypru nalegały, żeby w ramach nowego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji nie znalazły się zapisy, zakazujące kupowania przez Rosjan nieruchomości w krajach unijnych – podaje Bloomberg. Propozycję usunięto.

W nocy z poniedziałku na wtorek przywódcy krajów członkowskich Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Jak podała agencja Bloomberg, z pakietu została usunięta propozycja zakazu kupowania przez Rosjan nieruchomości w krajach unijnych w związku z jej wojną na Ukrainie – poinformował Bloomberg. Nalegały na to władze Cypru.

Bloomberg przypomina też, że projekt sankcji przewidywał, iż wszelkie umowy dotyczące nieruchomości zawierane z obywatelami Rosji, w tym na stałe zamieszkującymi na terytorium UE, będą podlegać sankcjom. Jednak dodano, naciskiem Cypru postanowienie to zostało wycofane.

 

Jak podano, wcześniej istniało ryzyko załamania się branży budowlanej na Cyprze, która zapewnia temu krajowi 6 proc. PKB. Rosyjscy obywatele mają na Cyprze ulokowane 172 miliardy dolarów. Te siedem razy więcej , niż wynosi tego kraju. W rezultacie, Cypr zgromadził prawie 20 proc. odpływu netto kapitału z Rosji w ciągu ostatnich 20 lat.

Wcześniej pisaliśmy, że według agencji Reuters, w ramach Unii Europejskiej poszerza się rozłam w kwestii stanowiska wobec Rosji, które najwyraźniej staje się coraz bardziej niejednolite w związku z kolejnymi propozycjami sankcji. Już trzy kraje członkowskie UE opowiadają się za rozmowami pokojowymi i rozejmem między Ukrainą a Rosją. To przede wszystkim Włochy, które popierają w tym Węgry i Cypr.

Informowaliśmy, że przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że w poniedziałek unijni liderzy uzgodnili embargo na rosyjską ropę. To element szóstego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Podkreślił, że zakaz będzie dotyczył 2/3 importu ropy z Rosji, „odcinając ogromne źródło finansowania machiny wojennej”. Sankcje nie dotyczą ropy transportowanej rurociągami. Michel podkreślił, że do końca roku UE planuje zablokować 90 proc. importu rosyjskiej ropy do UE. Ponadto, przywódcy państw członkowskich UE zgodzili się również na odcięcie od systemu SWIFT największego rosyjskiego banku – Sbierbanku.  Ustanowiono także sankcje wobec kolejnych rosyjskich nadawców państwowych.

Podawaliśmy też, że Komisja Europejska i prezydencja francuska w UE przedstawiły w weekend nową propozycję dotyczącą nałożenia sankcji na rosyjską ropę. Chodziło o przełamanie dotychczasowego impasu. Pełnemu embargu sprzeciwiały się m.in. Węgry i Słowacja. Przedstawiona w weekend propozycja przewidywała wyłączenie spod restrykcji ropy, która jest transportowana rurociągami.

Bloomberg / Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply