Łukaszenko uważa, że działania przeciwko Białorusi to atak na Rosję

„Działania zachodu w stosunku do Białorusi są atakiem na Rosję i przejawem rywalizacji między krajami” – powiedział w piątek prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko, przekazała agencja prasowa Tass.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko powiedział w piątek: „Działania zachodu w stosunku do Białorusi są atakiem na Rosję i przejawem rywalizacji między krajami”.

„Musimy wziąć się w garść i utrzymać pozycję. Widzicie, że ma miejsce ogromny atak, atak na Rosję, ale nie mogą nas przeskoczyć, nie możemy stać się kolejną Ukrainą. Rosjanie, to są nasi ludzie, dlatego ten atak ma miejsce” – mówił Łukaszenko podczas jego podróży do obwodu brzeskiego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według białoruskiego prezydenta drugim powodem wrogich posunięć zachodu jest konkurencja. „W zeszłym roku świat skurczył się podczas tej pandemii Covid i nie ma wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich. Musimy więc przetrwać burzę, bez względu na koszty. Jeśli chodzi o rząd i prezydenta, nie martwcie się o nas: wykonamy swoją pracę” – obiecał Łukaszenka.

„To przede wszystkim zwykła konkurencja” – przekonywał prezydent. Zdaniem Łukaszenki z tego właśnie powodu nałożono sankcje na flagowego przewoźnika jego kraju – Belavię.

Zobacz też: KGB Białorusi chce bliżej współpracować z rosyjskim wywiadem

Jak informowaliśmy, Białoruś odwołała się do Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego od zakazu na korzystanie z przestrzeni powietrznej innych państw przez białoruskich przewoźników lotniczych.

Tak wynika z oficjalnego komentarza Departamentu Lotnictwa Ministerstwa Transportu i Komunikacji Białorusi. „Białoruś zamierza wystąpić do Rady ICAO o ocenę legalności działań prowadzonych przez Ukrainę i inne państwa, które jednostronnie, z naruszeniem zobowiązań międzynarodowych, nałożyły zakazy i ograniczenia w korzystaniu z ich przestrzeni powietrznej w stosunku do białoruskich przewoźników lotniczych” – czytamy w komentarzu.

Departament odnotowuje, że decyzja podjęta przez Ukrainę o ograniczeniu użytkowania ukraińskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie samoloty narusza postanowienia Konwencji chicagowskiej o międzynarodowym lotnictwie cywilnym z 1944 roku oraz umowy między rządem Białorusi a rządem Ukrainy w sprawie usług lotniczych z 1995 r.

„Wprowadzenie tego ograniczenia, wyrządzającego szkodę białoruskiej linii lotniczej Belavia i osobom korzystającym z jej usług, zostało przeprowadzone bez wstępnych negocjacji w celu rozwiązania ewentualnych sporów, co jest również naruszeniem przez Ukrainę jej międzynarodowych zobowiązań prawnych wobec Białorusi” – głosi oświadczenie.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz