Zamknięcie elektrowni jądrowej Almaraz może przynieść straty w gospodarce w wysokości 829 mln euro i likwidację 15 tys. miejsc pracy ze względu na „efekt domina” — wskazuje hiszpański portal El Español. Szacuje się, że zamknięcie Almaraz spowoduje emisję dodatkowych 3 mln ton CO2 rocznie ze względu na konieczność zastąpienia produkcji.

Hiszpania rozpoczęła proces wygaszania energetyki jądrowej, który ma potrwać do 2035 r. Zamiast niej kraj chce postawić na odnawialne źródła energii, takie jak farmy wiatrowe czy panele słoneczne.

Jednym z pierwszych zamkniętych obiektów będzie elektrownia atomowa w Almaraz we wspólnocie Estremadura. Elektrownia zaspokaja 7 proc. zapotrzebowania Hiszpanii na energię elektryczną, dlatego eksperci ostrzegają przed niestabilnością dostaw i wzrostem kosztów wytwarzania energii.

Prezydent Andrzej Duda zainterweniował w sprawie śmierci Barbary Skrzypek, zwracając się do Rzecznika Praw Obywatelskich o wyjaśnienie, czy podczas jej przesłuchania dochowano standardów postępowania. Następnie w oświadczeniu dla mediów skrytykował działania rządu, nazywając jego deklaracje o przywracaniu praworządności „kpiną”.

Współpracowniczka prezesa PiS Barbara Skrzypek zmarła w sobotę, 15 marca. W środę, 12 marca była przesłuchiwana w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym spółki Srebrna. Przesłuchanie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie prowadziła prok. Ewa Wrzosek. Prezydent skrytykował powierzenie jej śledztwa, wskazując na jej wcześniejsze publiczne wypowiedzi o charakterze politycznym.

Prezydent poinformował na platformie X (dawniej Twitter), że 17 marca spotkał się w tej sprawie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem. Podczas rozmowy wyraził zaniepokojenie stanem praworządności i przestrzeganiem praw obywatelskich w postępowaniach karnych. Zwrócił się do Marcina Wiącka o wyjaśnienie sposobu działania prokuratury oraz ustalenie czy zostały dochowane standardy postępowania oraz prawa Pani Barbary Skrzypek jako świadka.

Obywatele Ukrainy, którzy nie mają prawnych podstaw do pobytu w Rosji, muszą opuścić kraj lub uregulować swoją sytuację do 10 września, jak zarządził prezydent Rosji.

Władimir Putin wydał w tej sprawie specjalny dekret. Dokument został już opublikowany na oficjalnym portalu informacji prawnej, co oznacza, że nabrał mocy. Stanowi on, że obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Federacji Rosyjskiej i nie mają prawnych podstaw do pobytu (zamieszkania) w Federacji Rosyjskiej, są zobowiązani do samodzielnego opuszczenia Federacji Rosyjskiej lub uregulowania swojego statusu prawnego do dnia 10 września 2025 r. włącznie”.

Zgodnie z dokumentem, cudzoziemcy i osoby bezpaństwowe, które przybyły przed dniem wejścia w życie niniejszego dekretu na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodów zaporoskiego i chersońskiego w celach niezwiązanych z wykonywaniem działalności pracowniczej, na okres dłuższy niż 90 dni kalendarzowych lub w celu wykonywania działalności pracowniczej i nie przeszły odpowiedniego badania lekarskiego, są zobowiązani do poddania się mu do 10 czerwca 2025 r. włącznie i przedłożenia dokumentacji medycznej stosownemu terytorialnemu oddziałowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy (GBR) prowadzi śledztwo w sprawie inspektor służby celnej, która przemyciła ludzi przez przejście graniczne z Polską.

Chodzi o funkcjonariuszkę ukraińskiej służby celnej w obwodzie lwowskim. Według GBR celniczka umożliwiła ucieczkę do Polski czterem obywatelom Ukrainy, którzy chcieli uniknąć poboru do jej sił zbrojnych, jak zrelacjonował ukriański portal Korrespondent.net. Proceder miał zacząć się jesienią 2023 r.

Właśnie jesienią 2023 r. poborowy zwrócił się do celnik z prośbą o pomoc w wyjeździe do Polski. Inspektor zawiozła go na posterunek kontrolny Krakowec-Korczowa własnym samochodem. Przed przejściem kontroli granicznej umieściła swój mundur służbowy na tylnych bocznych szybach, aby ukryć pasażera. Dzięki znajomości procedur kontrolnych, kobiecie udało się niezauważenie przemycić mężczyznę przez granicę ukraińską, opisał portal.

Podczas ceremonii wodowania piątego okrętu projektu 258, przyszłego ORP „Rybitwa”, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej podpisały porozumienie z Remontowa Shipbuilding S.A. dotyczące współpracy w zakresie eksportu niszczycieli min typu Kormoran II.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali ukraińskiego przewoźnika, który przez kilka miesięcy unikał opłat za przejazdy po polskich drogach. Na przejściu granicznym w Korczowej odkryto aż 85 przypadków nieuiszczonych należności. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%