Litwa naprawiła ukraińskie samobieżne jednostki artyleryjskie PzH 2000 i wysłała je na Ukrainę.

Jak poinformował w piątek litewski minister obrony Arvidas Anusauskas, Litwa naprawiła ukraińskie samobieżne jednostki artyleryjskie PzH 2000 i wysłała je na Ukrainę.

Zaznaczył, że niemieckie haubice już wracają na pole bitwy na Ukrainie. „Naprawiany na Litwie PzH 2000 wraca na pole bitwy na Ukrainie. Powodzenia!” – napisał na Twitterze Anusauskas. Minister opublikował zdjęcie z transportu drogowego jednej haubicy.

Ukraińskie samobieżne haubice PzH 2000 zostały wysłane na Litwę w połowie września.

Jak informowaliśmy, Litwa planuje przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy mobilne moździerze 120 mm na podwoziu gąsienicowego transportera opancerzonego M113. Poinformował o tym minister obrony kraju Arvidas Anushauskas.

„Litwa nadal wspiera Ukrainę. Nie przestaniemy!” – napisał na Twitterze litewski urzędnik.

Według otwartych danych w armii litewskiej znajduje się około 40 niemieckich moździerzy samobieżnych Panzermörser M113. Litwa otrzymała 42 takie maszyny z Niemiec w latach 2005-2006. Jako broń stosuje się moździerz Tampella 120 mm o zasięgu do 6350 metrów. Załoga i obsługa moździerza składa się z 5 osób.

W 2013 roku litewskie Ministerstwo Obrony podpisało kontrakt o wartości 6,6 mln euro z izraelską firmą Elbit na modernizację parku Panzermörser M113. Zaktualizowane pojazdy weszły do ​​litewskiej armii w 2015 roku.

Podczas modernizacji wymieniono lufy moździerzy. Maszyny otrzymały nowy cyfrowy system kierowania ogniem. Zaktualizowano także przyrządy do obserwacji i regulacji ognia.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply