Pracownicy z Ukrainy protestowali przed kutnowską ubojnią domagając się zapłaty zaległego wynagrodzenia. W grudniu zeszłego roku

Cześć personelu wykonującego pracę w zakładzie podjęła w ubiegły piątek strajk, w wyniku którego żadna z ciężarówek nie mogła wjechać ani wyjechać z terenu ubojni. Pracownicy, głównie narodowości ukraińskiej, protestowali, ponieważ nie dostali należnych im wypłat. Na miejscu pojawiła się policja.

Pracownicy usłyszeli, że jeszcze tego samego otrzymają pieniądze. Po tych zapewnieniach rozeszli się. Jak informowały lokalne media, zaległości względem pracowników miał podwykonawca zatrudniający personel dla ubojni, a nie sama firma Pini Polonia.

Kilka godzin po zajściu zarząd ubojni wydał oficjalne oświadczenie.

– Osoby, które zebrały się w dniu dzisiejszym przed naszym zakładem nie są ani nie były pracownikami Pini Polonia. Osoby te wykonują pracę na rzecz naszego byłego podwykonawcy – firmy, która świadczyła dla nas usługi pakowania i z którą zakończyliśmy współpracę z dniem 31.01.2017 roku. Chcieli oni rozmawiać z Prezesem Spółki, dla której pracowali. Na miejsce przyjechał zawiadomiony przez nas Pełnomocnik rzeczonej firmy, który poinformował zebrane osoby o trybie planowanej wypłaty ich wynagrodzenia za miesiąc styczeń 2017. Pełnomocnik oświadczył, że wynagrodzenia te będą wypłacane i to w trybie przyspieszonym, do poniedziałku 6 lutego. Po uzyskaniu takiej deklaracji zebrani rozeszli się– poinformowała Halina Osińska, dyrektor generalny ubojni. – Na miejsce przyjechała również wezwana przez nas policja, ale ponieważ rozmowy przebiegły spokojnie i cała sytuacja nie wpłynęła na dezorganizację pracy w zakładzie, żadna interwencja służb nie była potrzebna– dodaje.

Przypomnijmy, że 5 grudnia ubiegłego roku podczas akcji policji, CBŚP, Straży granicznej, Urzędu Kontroli skarbowej oraz Państwowej Inspekcji Pracy w związku z podejrzeniem wyłudzania zwrotu podatku VAT, wylegitymowano łącznie ponad 900 osób, w tym 440 cudzoziemców – głównie Ukraińców, masowo zatrudnianych przez ten i inne duże zakłady w rejonie Kutna. Jak się okazało, pięciu pracujących w ubojni Ukraińców przebywa w Polsce nielegalnie. Ponadto, 142 obywateli Ukrainy i 244 Polaków pracowało tam prawdopodobnie „na czarno”.

kresy.pl/ kutno.net.pl/ youtube.com

Reklama24 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • wojewodamichal1
   wojewodamichal1 :

   sprawdzić można, ale jeśli ludzie pracowali za pracę powinni dostać zapłatę. Jestem również przeciwny przyjmowaniu tak dużej liczby robotników z zagranicy – tym bardziej, że istnieją w Polsce duże rezerwy siły roboczej, istnieje coś takiego jak robotyzacja procesów produkcyjnych itd… Nie mniej jeśli pracowali uczciwie wypłata im się należy.

   • krok :

    Mamy prawo, uczciwość nie ma tu nic do rzeczy. Blokowali firmę, z którą nie zawierali żadnych umów, tylko wykonywali tam zlecenia innej firmy, umowy mieli je z inną firmą, pośrednikiem i tam powinni kierować swoje pretensje. To nie ukrainia, gdzie za pomocą siekiery i wideł egzekwuje się swoje racje, bo prawo tam kuleje.

    • wojewodamichal1
     wojewodamichal1 :

     wydaje mi się, że mówimy o dwóch różnych rzeczach. Oczywiście pretensje powinni kierować tam gdzie ich oszukali. To nie podlega dyskusji. Z drugiej strony, przynajmniej dla mnie-uważam, że prawo do zapłaty każdemu się należy kto pracował uczciwie. „Spójrz” na problemy Polskich podwykonawców przy budowach dróg na Euro 2012, tam było mnóstwo firm oszukanych przez wszelkiej maści pośredników. Analogiczne sytuacje się zdarzają i będą zdarzać. Nielegalnie zatrudnionych obcokrajowców powinno się karać, podobnie jak i nielegalnie zatrudniających. Ten problem dotyczy również i Polaków. To czy to byli Białorusini, ukraińcy, czy ktokolwiek powinien mieć w tym wypadku drugorzędne znaczenie. To My Polacy mamy być Ci Lepsi, a przynajmniej ja tak uważam. I proszę nie mylić tego z naiwnością.

     • krok :

      To się zgadzamy. W Unii bycie tym lepszym to teraz nie przywilej, a przymus. Jeszcze kilka lat temu ukriańcy niszczyli polskie firmy na ukrainie, właściciele musieli wręcz uciekać, sprzedawać swoje przedsiębiorstwa za grosze, lub znaleźć sobie ukraińskiego wspólnika. Co, by było gdyby Polacy zrobili to samo z ukraińskimi firmami w Polsce ? Nazwali by nas szowinistami, ukraińcy zrobili, by z siebie męczenników, unia nałożyła kary, a USA pogroziło palcem. Niestety mamy przymus bycia tymi lepszymi, nawet jak nam plują w twarz, mamy zawsze odpowiedzieć: to zrobiła ruska wroga agentura.

     • wojewodamichal1
      wojewodamichal1 :

      Napisałem w swoim poście, że bycie lepszym nie należy mylić z naiwnością. Trzymanie się zasad uczciwości w niczym nie ogranicza zdrowego i trzeźwego spojrzenia na ukraińców lub Polaków. Za pracę im się kasa należy jak napisałem. Nie ogranicza to również twierdzenia „Mój Dom Moje Zasady” – wszyscy mają się stosować do Naszych Zasad – dotyczy to i ukraińców i kacapów i żydów np… Nie podoba się im Polski Dom – niech odejdą sami zanim my ich odeślemy – raczej tak to widzę.

 1. wandal :

  Według mnie prawdziwym problemem są w tym wypadku umowy śmieciowe i agencje pracy.
  Agencja bierze 15zł za godzine pracy z czego pracownik dostaje 10zł tak to niestety wygląda, w dodatku kasa nie zawsze jest na czas tak jak w tym przypadku.
  Pis miał to zmienić(chyba jeden z głównych punktów ich programu) ale nie łudźcie się że to nastąpi, wystarczy trochę poszukać w necie i odkryjecie że właścicielami agencji pracy są politycy lub osoby z nimi powiązane zarówno obecnej jak i poprzedniej władzy.

  • azar :

   dokładnie. w Anglii z maleńkich powstały wielkie agencje po przyjeździe tam polaków w 2004r. i powstawały tam jak grzyby po deszczu. Tak samo się dzieje i u nas. Szuka się obecnie ukraińców bo łatwiej ich mogą doić ale i powstała moda na ,,ukraińca” tak jak w Anglii na ,,polaka”. W Anglii nawet w tamtym roku agencje doiły pracowników swoimi przekrętami z podatkiem, którego nie odprowadzali do Państwa. A Królowa potem wysyłała pisma do pracowników by uregulowali podatki bo firma, która zajmowała się rozliczaniem pracowników z agencji już po prostu nie było bo działały tylko na jeden sezon by zaraz zniknąć no i w to miejsce powstawała następna nowa. Jakoś to nazywali umbrellami.
   Tak czy siak. Każdemu należy się zapłata za pracę a takie firmy, agencje hieny należy rozliczać i karać bo najłatwiej się wzbogacać na obcych bo już na Polakach za mało im.
   To co się u nas dzieje to nie wina tych ludzi z Ukrainy bo przyjedzaja zarobic jak kazdy ale to wina Państwa Polskiego, które pozwala na samowolkę hien pracodawców i spekulantów. Tak jak za dużo Polaków i zrobiło się np w Anglii a przez to dochodzi juz tam do konfliktów tak za dużo u nas robi się Ukraińców co będzie skutkować wkrótce i u nas do konfliktów pomiędzy nami.
   Kiedy mieliśmy b.wysokie bezrobocie to tłumaczyli nam, że pensje nie mogą rosnąć bo jest wysokie bezrobocie. Kiedy rynek stanie się nie pracodawcy ale pracownika to pracownik będzie sobie wtedy przechodził i wybierał dla siebie prace czyli zarobki będą musiały rosnąć i zrównywać się z zachodnimi. I co my obecnie mamy??? lepiej i łatwiej sprowadzać ,,ukraińców” nawet jakby to tańsze nie było ale pokaże się polskim pracownikom że zamiast nich stoją za bramą ukraińcy na wasze miejsce dlatego nie podskakujcie. I taki mamy wolny rynek. Ale ciągle tylko dla pracodawców wyzyskiwaczy (to się tyczy bardziej zachodnich firm) bo nasze krajowe wiadomo, że nie mogą pozwolić sobie na tyle co te międzynarodowe koncerny.

  • zbigniew2707 :

   Ty głupi debilu! Tym Ukraińcom, co z biedy przyjeżdżają do nas do najgorszej w sumie pracy, której na ogół nie chcą wykonywać Polacy, należy się szacunek i sprawiedliwe wynagrodzenie. Większość z nich ma wyższe i średnie wykształcenie. Tak, jak dziś młodych Niemców nie możemy oskarżać i potępiać za Hitlera, tak i młodych Ukraińców nie potępiajmy za Banderę. Wczuj się w ich kłopoty i problemy, gdyż podobne mają również Polacy na Zachodzie.

   • upadlina
    upadlina :

    Jeżeli „debilu” to nie „głupi” baranie !!…………Czego, żeś się przyje*ał do człowieka??…….My Polacy mamy prawo czuć awersję do ukraińców za to, co zrobili polskim kobietom, dzieciom i starcom na Wołyniu !!……….Do Polski głównie zjeżdżają zachodni upadlińcy, którzy w dużej mierze popierają banderyzm i niejednokrotnie się z tym próbują obnosić !!…….Na pewno są wśród nich i normalni ludzie, ale niestety konsekwencje tego, co zrobili i tego co nadal robią dziś odbijają się także i na tych normalnych ukraińcach !!…..Tak więc nie dziwne, że ukrainiec może kojarzyć się Polakowi między innymi z ubojnią !!………….Więc baranie nie unoś się tak w odpowiedzi na delikatny dowcip Poznaniaka74 !!…………..Poluzuj gumę w majtach !!

   • gan :

    Właśnie na tym polega socjalizm – na psuciu społeczeństwa. Tylko w tym ustroju nierób i leń może sobie wybrać życie na koszt innych, gdy nie chce mu się wykonywać tej „najgorszej pracy”. W normalnym ustroju naturalną konsekwencją lenistwa powinna być śmierć z głodu.

   • pro_patria :

    Ty się zbysiu tak nie przejmuj problemami dziczy, bo się jeszcze z nerwów źle poczujesz. Z bzdur, które piszesz widać, że niekoniecznie masz pojęcie o ogromie zbrodni, jakie upaińcy zgotowali naszym Rodakom, nie znasz ich zbyt wielu, nie przebywają w twoim otoczeniu. Ja na przykład nie znam ŻADNEJ osoby, która wyszłaby dobrze na interesach ze swołoczą: wielu moim znajomym obwieszczono koniec kontraktu i współpracy przystawiając pistolet do głowy, kilku wkopano w mrowisko, itd. Inwencja twórcza motłochu dotycząca to metod zadawania bólu jest ogromna. Tak więc nie ośmieszaj się, nie operuj na tym forum swoimi „szczytnymi” hasłami i ideami, nie mającymi pokrycia w rzeczywistości. Chcesz się wczuć w ich kłopoty i problemy ?? Polecam jakikolwiek interesik z nimi, najlepiej na terytorium RP tymczasowo przez nich okupowanym zwanym upadłą krainą. Szybko cię wyleczą… i ogołocą.