Bezpieczna Europa Środkowo-Wschodnia może istnieć tylko w warunkach solidarności między państwami w regionie – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W uroczystej kolacji wydanej w Łazienkach Królewskich w przededniu spotkania parlamentarnego państw Europy Środkowo-Wschodniej ,,Solidarność i suwerenność” wzięli udział przewodniczący parlamentów lub ich zastępcy, a także ich doradcy z 11 państw m.in. z Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Serbii, Ukrainy oraz Turcji.

W swym przemówieniu powitalnymmarszałek Sejmu Marek Kuchciński wskazał, że gwałtowne zmiany na Zachodzie czy Wschodzie wielokrotnie ,,oznaczały negatywne zmiany dla szeroko rozumianej Europy Środkowo-Wschodniej. Konsekwencją było ograniczenie podmiotowości, utrata suwerenności czy niepodległości”. Przypomniał też, że ,,obie wojny światowe wybuchły w tym i o ten region Europy, który stał się areną napięć i konfrontacji także w okresie zimnej wojny”.

Kuchciński przypomniał, że w przeszłości współpraca między krajami regionu bywała trudna.

Zmagania o suwerenność często odczytywaliśmy jako nakaz budowania wrogich sobie koalicji albo poszukiwania poparcia mocarstw zewnętrznych. W obu przypadkach taka polityka prowadziła do wzajemnej wrogości, a nawet wojen, do powstawania stref wpływów, obszarów buforowych, tzw. bliskiej zagranicy– powiedział marszałek Sejmu.

Bezpieczna Europa Środkowo-Wschodnia to zdaniem marszałka Kuchcińskiego Europa oparta na fundamencie solidarności, która ,,gwarantuje stabilizację regionu, pozwala budować współpracę, a także daje możliwość realizacji wspólnych interesów”.

Kuchciński zaznaczył także, że Europa potrzebuje Unii Europejskiej, tak jak Unia Europejska potrzebuje Europy.

Wspieramy model Unii Europejskiej jako organizacji międzynarodowej, służebnej wobec państw członkowskich, otwartej na współpracę z sąsiadami. W naszej opinii bowiem wszystkie państwa na naszym kontynencie są integralną częścią Europy– dodał.

PAP/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    algirdaitis :

    Marszalku Kuchcinski, jako, ze sam jestes Ukraincem, wiesz dobrze, w czym problem. W czczeniu bandery w ojczyznie Twoich przodkow. Po prostu przemow do rozumu swoich ziomkow i powiedz im, ze czczenie bandery i innych upowskich mordercow to bardzo zly pomysl w obliczu zagrozenia rosyjskiego. Zamiast z synem mordercy suchewycza konspirowac, ze nie bedzie uchwaly Wolynskiej przed 11 lipca, trzeba bylo im tlumaczyc, zeby zburzyli pomniku tegoz bandery. Bez tego nie bedzie pojednania z Ukraina. Wbij to sobie do glowy i swoim ziomkom, zanim bedzie za pozno.