Uroczystości Dnia Wojska Polskiego w rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami zgromadziły także Polaków z Brześcia na Białorusi.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej na brzeskim osiedlu Kijówka. Potem wierni oraz przedstawiciele polskich organizacji społecznych z Polesia udali się na stary cmentarz katolicki przy ul. Puszkińskiej, gdzie na grobach żołnierzy poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej zostały złożone wieńce oraz zapalone znicze. Harcerze z miejscowej Drużyny Harcerskiej im. Ryszarda Snarskiego pełnili wartę honorową na cmentarzu wojskowym. Wraz z miejscowymi Polakami przybyli także konsulowie Jerzy Grymanowski i Paweł Borawski z Konsulatu Generalnego RP w Brześciu.

Po południu złożenie wieńca odbyło się na cmentarzu wojennym żołnierzy gen. Bułak-Bałachowicza na osiedlu Rzeczyca. Cmentarz ten jest położony wśród osiedli mieszkaniowych na północno-zachodnich obrzeżach Brześcia. Niszczony i dewastowany po 1945 r., w 1991 r. cmentarz został uporządkowany i wyremontowany staraniem miejscowej społeczności polskiej, filii przedsiębiorstwa “Enegropol” w Kobryniu oraz Fundacji Ochrony Zabytków z Warszawy. Na pozbawionym drzew terenie znajduje się tu 365 przeważnie bezimiennych mogił żołnierskich z okresu wojny bolszewickiej z 1920 r., na których ustawiono proste, betonowe krzyże. Spoczywa na nim co najmniej tysiąc polskich żołnierzy. W centrum cmentarza znajduje się kopiec ziemny z wysokim krzyżem metalowym, pod którym umieszczono kilka tablic pamiątkowych. Jedna z nich upamiętnia żołnierzy gen. Stanisława Bułak-Bałachowicza, dowódcy walczącej z bolszewikami po stronie polskiej wielonarodowej Ochotniczej Sprzymierzonej Armii operującej na obszarze Polesia.

Z racji charakteru Święta Wojska Polskiego miejscowi Polacy odwiedzili także Polski Cmentarz Garnizonowy, którego resztki zostały olbrzymim staraniem miejscowej Polonii i Konsulatu Generalnego RP w Brześciu odrestaurowane w roku 2000. Spoczywają na nim żołnierze brzeskiego garnizonu, którzy bronili twierdzę brzeską 13-17 września 1939 roku.

Anna Paniszewa – Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego/Kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply