W styczniu OPEC zmniejszył wydobycie o 1 mln baryłek dziennie do 32,06 mln. Oznacza to wykonanie 90% porozumienia zawartego pomiędzy członkami kartelu i niektórymi krajami spoza niego.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wydała komunikat o wydobyciu ropy przez OPEC w styczniu 2016. Można w nim przeczytać: Niektórzy producenci, w tym Arabia Saudyjska, zmniejszyli wydobycie bardziej, aniżeli się do tego zobowiązali. Spadek ten został wyrównany przez zwiększone pompowanie w Libii i Nigerii, które nie zostały objęte ograniczeniami porozumienia wiedeńskiego.CZYTAJ TAKŻE:
Państwa OPEC uzgodniły zmniejszenie wydobycia ropy naftowej

Jest to efekt realizacji porozumienia z 30 listopada 2016 r zawartego w Wiedniu pomiędzy OPEC oraz niektórymi krajami spoza kartelu w tym Rosją. Zobowiązały się one do łącznegoobniżenia wydobycia o 1,2 mln baryłek na dobę (bd) do 32,5 mln baryłek. OPEC miało zmniejszyć wydobycie o 558 tys. bd, a Rosja o 300 tys bd. Według IEA wydobycie ropy na świecie w styczniu zmniejszyło się o 1,5 mln baryłek do 96,4 mln baryłek. Iznacza to 730 tys. bd mniej w ujęciu rocznym. Agencja podkreśliła, że kraje nie będące stronami prozumienia (w szczególności USA, Kanada i Brazylia) zwiększą w tym roku wydobycie.

Pomimo bycia stroną z umowy nie wykonuje Rosja. Według agencji Dow Jones kraj ten zmniejszył w styczniu wydobycie jedynie o 100 tys. baryłek dziennie czyli jedynie jedną trzecią tego do czego się zobowiązała.

kresy.pl / rp.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz