Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy otworzyli nowy budynek polskiego konsulatu we Lwowie. W uroczystości przecięcia wstęgi wzięli też udział lwowscy politycy.

Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że nowa siedziba konsulatu we Lwowie będzie służyła Ukraińcom za kolejny „most do Europy”. Minister dodał, że chciałby, żeby wizy znikły w przyszłości. Jak zaznaczył, do tego czasu konsulat będzie miejscem gdzie wizy będą sprawnie i dogodnie wydawane.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantyn Hryszczenko wyraził nadzieję, że dzięki zaawansowanemu dialogowi Ukrainy z Unią Europejską, dotyczącemu liberalizacji wizowej, dział wizowy konsulatu nie będzie długo potrzebny. A w najbliższym czasie w byłym już wizowym oddziale otwarta będzie wystawa polskich i ukraińskich malarzy – zaznaczył Kostiantyn Hryszczenko

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska podczas prezydencji unijnej będzie szukać powodów, by przybliżać Ukrainę do Unii Europejskiej. Ukraina negocjuje między innymi podpisanie Umowy Stowarzyszeniowej z Unią Europejską, która jest podstawą przyszłego członkostwa kraju kandydującego.

Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom, że przyspieszenie w rozmowach z Brukselą zależy przede wszystkim od wdrażania prounijnych reform w Kijowie, ale polska prezydencja będzie o Ukrainę zabiegać.”Będziemy wynajdywać powody dla których należy przybliżyć Ukrainę do Europy” podkreślił Radosław Sikorski.

Szef ukraińskiego MSZ Kostiantyn Hryszczenko wyraził nadzieję, że Ukraina podpisze Umowę Stowarzyszeniową z Unią podczas polskiej prezydencji. Jak zaznaczył Ukraina pracuje , by do końca tego roku zakończyć negocjacje o umowie stowarzyszeniowej, włączając w to umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu. Szef ukraińskiej dyplomacji dodał, że władze Ukrainy wdrażają program reform, które stopniowo zbliżają ten kraj do standardów unijnych.

Minister Hryszczenko dziękował również ministrowi Sikorskiemu za polskie wsparcie na forum unijnym dla projektu liberalizacji wizowej. Bruksela przedstawiła Kijowowi mapę drogową, która ma doprowadzić do całkowitego zniesienia wiz dla Ukraińców.

Z powodu złych warunków atmosferycznych Radosław Sikorski lądował w Rzeszowie i przybył do Lwowa w kolumnie samochodowej. Zobaczył również nowo budowany terminal na lwowskim lotnisku, który będzie obsługiwał kibiców przylatujących na Euro 2012.

Konsulat we Lwowie to jedna z najważniejszych inwestycji polskiej dyplomacji, która kosztowała około dwudziestu milionów złotych.

Oddanie placówki do użytku opóźniło się o rok z powodu sporu finansowego z wykonawcą. Lwowska firma Veem-Budserwis zażądała od polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dodatkowych kilku milionów złotych, co uzasadniała wzrostem przez kryzys finansowy kosztów pracy i materiałów.

Polski konsulat we Lwowie wydaje około trzystu tysięcy wiz rocznie, co stanowi 95 procent schengeńskich wiz dla Ukraińców, pozwalających na poruszanie się po całej Unii. Starania o nową placówkę dyplomatyczną trwały od sześciu lat. Do tej pory konsulowie pracowali w kilku oddalonych od siebie lwowskich budynkach, co utrudniało pracę. Nowoczesny budynek konsulatu rozwiązuje problemy kolejek po wizy.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz