W dzienniku „Kommiersant” dziś artykuł pod tytułem: „Jeden za gaz – wszyscy za jednego”. Dziennikarze gazety przekonują w nim, że Unia Europejska zbiera siły do walki o rynek gazowy.

Wczoraj ten sam dziennik przekonywał, że Polska prosi Komisje Europejską, aby zmusiła Rosję i Niemcy, głównych inwestorów gazociągu Nord Stream, do zmiany głębokości na której będą położone rury Gazociągu Północnego.

Zdaniem „Kommiersanta”, utworzenie wspólnego rynku gazowego w Unii Europejskiej, naruszy dotychczasowe interesy krajów nie zrzeszonych w Unii i będzie miało niekorzystny wpływ na rosyjską strategię gazową. Według „Kommiersanta” chodzi między innymi o – umożliwienie wszystkim użytkownikom rynku energetycznego równego dostępu do sieci przesyłowych. Naruszałoby to dotychczasowy monopol koncernu Gazprom na tranzyt błękitnego paliwa gazociągiem Jamał – Europa.

Ten punkt jest akurat rozpatrywany w trakcie konsultacji polsko – rosyjskich dotyczących aneksu do naszej umowy gazowej. Zdaniem „Kommiersanta”, największym niebezpieczeństwem dla rosyjskiego monopolisty, będzie stworzenie na terytorium Unii Europejskiej wspólnego rynku gazowego co oznacza, że Rosja nie będzie mogła ustalać cen dostaw gazu z poszczególnymi państwami, ale będzie zmuszona do ujednolicenia cen i warunków dostaw na obszarze całej Unii.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz