W Kirgistanie może zostać przywrócona kara śmierci. Frakcja parlamentarna partii prezydenckiej Ak Zhol (Jasna Droga) wystąpiła przeciw przyłączeniu się do międzynarodowego paktu w sprawie zniesienia kary śmierci, przyjętego przez ONZ w 1989 roku.

Ostateczna decyzja pozostaje w rękach prezydenta Kurmanbeka Bakijewa.

Władze Kirgistanu nie mogą się zdecydować, czy warto ostatecznie rezygnować z kary śmierci w republice. Przez ostatnie miesiące dużo się mówi w tym kraju na temat najwyższego wymiaru kary. Argumenty humanitarne i obawa przed popełnieniem błędu sądowego konfrontowane są z chęcią zaoszczędzenia pieniędzy z budżetu i odstraszenia potencjalnych morderców i gwałcicieli.

Zakaz najwyższego wymiaru kary był możliwy poprzez ratyfikowanie drugiego protokołu międzynarodowego paktu w sprawie zniesienia kary śmierci. Część posłów nawoływała, by raz na zawsze wykreślić karę śmierci z listy możliwych kar. Deputowana Gulnara Derbiszewa oświadczyła, że “opinie popierające wprowadzenie kary śmierci w Kirgistanie nie mają prawa istnieć… zgodnie z Konstytucją każdy obywatel posiada prawo do życia i dlatego nie możemy pozbawiać go ludzi skazanych na karę śmierci”. Podobne zdanie głoszą przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka w Kirgistanie.

Inną postawę prezentują w parlamencie przedstawiciele partii komunistycznej, a także szereg deputowanych z partii rządzącej, którzy przekonują, że kara śmierci pomoże nie tylko pokonać przestępczość, lecz również będzie zasłużoną karą za morderstwo i inne równie ciężkie przestępstwa.

Uwzględniając znaczącą przewagę liczebną, ostateczna decyzja znajduje się w rękach partii prezydenckiej Ak Zhol. 11 listopada partia przegłosowała wniosek przeciw przystąpieniu do protokołu, a co za tym idzie, możliwość przywrócenia w Kirgistanie najwyższego wymiaru kary. Warto zauważyć, że w tym kraju od 1998 roku istnieje moratorium na wykonywanie wyroków śmierci, a od 2007 kara śmierci była zakazana.

Alicja Domagała/ng.ru/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply