Juszczenko na czele Naszej Ukrainy

Wiktor Juszczenko został przewodniczącym partii Nasza Ukraina. Dotąd ukraiński prezydent był jedynie honorowym prezesem tego ugrupowania.

Zmianę kierownictwa partii zaproponował dotychczasowy jej przewodniczący Wiaczesław Kyrylenko. Zjazd odbył się za zamkniętymi drzwiami. Według oficjalnego komunikatu Naszej Ukrainy, decyzja została podjęta jednogłośnie. Taki krok był dla obserwatorów ukraińskiej sceny politycznej zaskoczeniem, gdyż uczestnicy zjazdu zapowiadali wcześniej, że nie mają zamiaru zmieniać kierownictwa.
Miesiąc temu, gdy Wiktor Juszczenko miał jeszcze zamiar zarządzić przedterminowe głosowanie do parlamentu, pojawiła się nieoficjalna informacja, że stanie on na czele swojego bloku wyborczego. Politolodzy ocenili wówczas taki krok jako „polityczne samobójstwo”.
Poparcie dla Wiktora Juszczenki i Naszej Ukrainy wynosi około 5 procent.
Prezydent rozwiązał parlament na początku października. Później zawiesił swój dekret, aby Rada Najwyższa mogła przyjąć ustawy konieczne dla sfinansowania wyborów i walki z kryzysem gospodarczym. Sparaliżowany przez ugrupowanie premier, Blok Julii Tymoszenko, parlament nie był w stanie jednak zająć się przedterminowym głosowaniem. Na rezygnację z wyborów -w związku z kryzysem gospodarczym- naciskały też międzynarodowe organizacje finansowe. W efekcie od dłuższego czasu Wiktor Juszczenko nie mówi niczego o przedterminowym głosowaniu.

IAR / mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz