Ministerstwo Finansów Niemiec podliczyło wartość wszystkich rosyjskich aktywistów zamrożonych w ich systemie finansowym w ramach sankcji.

„Łącznie rosyjskie aktywa o wartości około 3,9 miliarda euro są objęte w Niemczech sankcjami. Obejmuje to zamrożone aktywa osób fizycznych i prawnych znajdujących się na liście [sankcji], takie jak gotówka, inwestycje korporacyjne i jachty” – oświadczenie niemieckiego ministestwa zacytowała w poniedziałek rosyjska agencja informacyjna TASS.

Niemiecki resort dodał, że szacunek obejmuje również aktywa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej. Wartość zamrożonych rosyjskich aktywów, jak podkreśla niemieckie Ministerstwo Finansów, podlega jednak wahaniom rynkowym i zależy też np. od wykluczenia osób fizycznych z “czarnej listy” Unii Europejskiej.

Odpowiadając na pytanie o możliwość wykorzystania w przyszłości zamrożonych rosyjskich aktywów, Ministerstwo Finansów zauważyło, że dla Niemiec „pozostaje ważne, aby każde rozwiązanie było prawnie wykonalne”.

„Na szczeblu UE poczyniliśmy ostatnio znaczny postęp w obszarze tak zwanych zysków nadzwyczajnych. Centralny Depozyt Papierów Wartościowych ma prawo do zysków generowanych przez aktywa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej.” – podsumowuje niemieckie Ministerstwo.

Pod koniec grudnia 2023 roku przedstawiciel niemieckiego Ministerstwa Finansów poinformował, że niemieckie władze już na początku grudnia w ramach unijnych sankcji zamroziły rosyjskie aktywa o wartości ok. 4,1 mld euro.

Bloomberg informował w czerwcu zeszłego roku, że grupa robocza Unii Europejskiej, która badała, w jaki sposób można korzystać z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego stwierdziłą, iż nie ma prawnych środków, aby po prostu skonfiskować fundusze. W efekcie w UE rozpoczęły się dyskusje, by wkorzystać do pomocy Ukrainie jedynie zyski od tych aktywów. Jednak opcji takiej sprzeciwiają się Węgry.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply