Finlandia przedłuży na czas nieokreślony zamknięcie lądowych przejść granicznych z Rosją i doda kilka portów do listy, do których podróżowanie z Rosji będzie zabronione, oznajmił w czwartek fiński rząd.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Finlandia przedłuży na czas nieokreślony zamknięcie lądowych przejść granicznych z Rosją i doda kilka portów do listy, do których podróżowanie z Rosji będzie zabronione, oznajmił w czwartek fiński rząd.

Finlandia zamknęła swoje granice lądowe z Rosją pod koniec ubiegłego roku w związku z rosnącą liczbą przyjazdów z takich krajów, jak Syria i Somalia. Oskarżyła Moskwę o wykorzystywanie migracji jako broni, czemu Kreml zaprzecza.

Zobacz też: Finlandia przekaże 30 milionów euro na zakup pocisków artyleryjskich dla Ukrainy

“Władze fińskie postrzegają tę sytuację jako sytuację długoterminową. Tej wiosny nie zaobserwowaliśmy niczego, co pozwalałoby nam stwierdzić, że sytuacja znacząco się zmieniła” – stwierdziła w oświadczeniu minister spraw wewnętrznych Mari Rantanen.

W lutym rząd podał, że zamknięcie granic ma potrwać do 14 kwietnia.

Pomimo zamknięcia granic niewielka liczba osób ubiegających się o azyl z Rosji nadal przybywa, a rząd uważa, że liczba ta może znacznie wzrosnąć wraz z nadejściem wiosny i wzrostem temperatur.

Zobacz też: Finlandia: szefowa MSZ nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę

“W pobliżu granicy fińskiej po stronie rosyjskiej znajdują się setki, a być może tysiące ludzi, których można wykorzystać przeciwko Finlandii” – powiedziała Rantanen.

Fińskie władze oskarżają kierowanie migrantów na granicę przez Moskwę w celu wywarcia presji na Finlandię i szerzej rozumianą Unię Europejską w związku z ich politycznym i wojskowym wsparciem dla Ukrainy.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply