Erdogan ostrzega Greków: „Zachowujcie się”

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł w środę Grecję, aby „zachowywała się dobrze”, jednocześnie chwaląc tureckie rakiety balistyczne Tajfun.

Jak poinformowały greckie media, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł w środę regionalnego rywala Grecję, aby „zachowywała się dobrze”, jednocześnie chwaląc tureckie rakiety balistyczne Tajfun.

„Nie mieliśmy rakiety, a teraz, kiedy zbudowaliśmy naszą, Grecy spanikowali” – powiedział Erdogan według tureckich mediów. Prezydent Turcji szybko zwrócił uwagę, że pocisk ma zasięg 510 km, podkreślając, że to za mało. „Musimy zwiększyć go do 1000 kilometrów” – dodał.

„Uspokójcie się, zachowujcie się. Nie mamy problemów z Atenami. Nie dotykamy tych, którzy nas nie dotykają” – zaznaczył.

Tajfun to pocisk balistyczny krótkiego zasięgu opracowany przez Ankarę. Pocisk został wystrzelony próbnie nad Morzem Czarnym w październiku, uderzając w cel w odległości około 560 kilometrów, czyli o zasięgu ponad dwukrotnie większym niż pociski znajdujące się w arsenale tego kraju.

Roketsan zamieścił też w sieci nagranie, na którym zarejestrowano wystrzelenie rakiety z wyrzutni samobieżnej, z dwu-kontenerowym zasobnikiem.

Zwracając się w środę do grupy parlamentarnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), Erdogan powtórzył komentarze, które wygłosił w grudniu, mówiąc: „Teraz, kiedy stworzyliśmy własne pociski, Grecy są w panice”.

Zaapelował do Greków, by „dobrze się zachowywali”, jeśli chcą uniknąć kłopotów.

Część komentatorów podkreśla, że wyrzutnia rakiet Tajfun jest analogiczna do wyrzutni systemu taktycznych rakietowych pocisków balistycznych Bora. Te ostatnie są na stanie tureckiej armii, ich zasięg wynosi ponad 280 km, według części źródeł do 360 km.

Według innych danych, system Tajfun jest rozwinięciem przez Roketsan kompleksu Bora, stąd zdecydowano się na użycie analogicznej wyrzutni, na tym samym podwoziu.

Kresy.pl/ot.gr

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz