Ekspert: Polska porzuci łupki

Zdaniem dr Macieja Sokołowskiego, eksperta ds. energetyki, w praktyce wydobycie gazu łupkowego w Polsce „po prostu nie opłaca się”, a Polska porzuci łupki. „Wydobycie gazu z łupków jest ‘ostateczną ostatecznością’”.

W połowie sierpnia, prezes PGNiG Piotr Woźniak poinformował, że efekty szczelinowania wierceń na pomorskiej koncesji łupkowej są jak na razie bardzo słabe. W ciągu miesiąca mają być znane ostateczne wyniki, a do końca roku spółka zadecyduje o dalszych losach projektu łupkowego.

– Testy wypadają miernie. Ostateczne efekty będziemy mieli za mniej więcej miesiąc. Oba odwierty niestety wykazują dosyć słabe wyniki– powiedział Woźniak. Jak informowaliśmy wcześniej, w maju prezes Piotr Woźniak ogłosił, że jeżeli najbliższa próba odwiertu gazu łupkowego nie przyniesie efektów, to cały projekt może zostać zamknięty.

W rozmowie z Polskim Radiem dr Maciej Sokołowski, ekspert do spraw energetyki z Instytutu Analiz Badań i Certyfikacji powiedział, że w praktyce wydobycie gazu łupkowego w Polsce „po prostu nie opłaca się”.Zaznacza, że wg najnowszych badań Polsce jest od 346 do nawet 768 mld m3 gazu, jednak nakład kosztów koniecznych do jego wydobycia jest zbyt wysoki w stosunku do cen gazu.

Ponadto, jak wynika z danych Ministerstwa Środowiska, systematycznie spada zainteresowanie łupkami w Polsce. Zdaniem dr Sokołowskiego, Polska porzuci łupki. Z kolei w krótkiej i średniej perspektywie czasowej, kierunek ten będzie raczej badawczo-rozwojowy. Uważa, że do koncepcji będzie można powrócić w przypadku opracowania i wdrożenia nowych technologii umożliwiających szybsze wydobycie gazu łupkowego.

Ekspert zaznaczył, że w kontekście dostępu do terminalu LNG i kontraktu z Gazpromem, a także możliwością pozyskania konkurencyjnego cenowo gazu na rynku, „wydobycie z łupków jest „ostateczną ostatecznością””.

Dr Sokołowski przypomniał, że cenieni amerykańscy analitycy z Energy Information Administration szacowali zasoby gazu łupkowego w Polsce na ponad 5 bln m3, co rozbudziło wielkie oczekiwania. W praktyce okazuje się, że jest go znacznie mniej, zaś jego wydobycie wymagałoby kosztownych działań.

„Na naszym rynku były bardzo potężne podmioty, światowi giganci, jeśli chodzi o wydobycie surowców, ale po kolei zwijali się oni z naszego rynku, stwierdzając, że to wydobycie nie jest efektywne kosztowo i nie jest to opłacalne”– stwierdził.

Na świecie udział gazu z łupków dynamicznie rośnie. W 2015 roku jego wydobycie w USA stanowiło ponad połowę wydobycia gazu ziemnego.

Polskieradio.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply