Brukselska korespondentka RMF FM komentując debatę ws. Polski w Parlamencie Europejskim uznała, że było to zwycięstwo premier Beaty Szydło. Z kolei jej krytycy, w tym chadecy z PO na czele, byli „mdli, a nawet trochę żałośni”.

„To było bezsprzecznie zwycięstwo polskiej premier”napisała brukselska korespondentka radia RMF, Katarzyna Szymańska-Borginon. Zdaniem dziennikarki, to Beata Szydło nadała spokojny, rozważny i zdystansowany ton debacie w Parlamencie Europejskim. „Stwierdzając, że Polska jest i będzie członkiem Unii Europejskiej, premier Szydło wytrąciła wiele argumentów tym, którzy szykowali się do ataku”– napisała dziennikarka.Szymańska-Borginon zauważa, że socjaliści, liberałowie, a także chadecy („z PO na czele”) nie zostali przekonani przez szefową polskiego rządu, ale poddali się jej łagodnej retoryce, z której już nie potrafili się wydostać. Dziennikarka stwierdziła, że nie byli merytorycznie przygotowani i sami „okazali się mało przekonujący, mdli, a nawet trochę żałośni”.Według niej w jakimś stopniu za nich przemawiali euro komisarze: Timmermans i Oettinger.

Dziennikarka pochwaliła też wystąpienie szefa frakcji konserwatystów, Syeda Kamalla: „Aż miło było słuchać, jak brytyjski konserwatysta bronił Polski”. Doceniła również mocne wystąpienie niemieckiego konserwatysty Hansa-Olafa Henkelaoraz postawę eurodeputowanego z Czech, Petra Macha, który wystąpił z plakietką „Jestem Polakiem”. Jej zdaniem, merytorycznie przygotowane były małe partie nacjonalistyczne, w tym francuski Front Narodowy – zaznaczali, że to w Polsce przechowuje się prawdziwe, chrześcijańskie wartości. Skrytykowała jednak to, że premier Szydło odpowiadała na ich głos oklaskami i „przybierała aprobujący wyraz twarzy” podczas ich wystąpień. „Taką pomoc należy traktować instrumentalnie. Bicie brawo podważało wiarygodność słów premier o przywiązaniu do UE i odcięciu się od zarzutów o nacjonalizm”– zaznaczyła.

Za największego przegranego debaty uznała szefa liberałów, Belga Guya Verhoftsadta, który złamał procedury i domagał się od Szydło dalszych wyjaśnień. Ostro „usadził” go szef PE, Martin Schulz. W odpowiedzi Verhoftsadt pokazał zaciśniętą pięść. „Tym samym okazał się największym przegranym tej debaty. A zanosiło się na to, że to on nada ton…”– skwitowała Symańska-Borginon. Na koniec podkreśliła jednak, że polska walka w europarlamencie jeszcze się nie skończyła. Uważa, że większość frakcji, w tym największe (EPL, socjaliści) nie da za wygraną i prędzej czy później będzie rezolucja w sprawie Polski.

Rmf24.pl/ Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. sylwia :

    Rzeczownik ‘premier’ jest rodzaju męskiego. Płeć premiera nie zmienia rodzaju tego rzeczownika: pozostaje on rodzaju męskiego; to wymaga dostosowania przymiotnika’polski’ do rodzaju rzeczownika, który ten przymiotnik opisuje. Winno być napisane ‘… polski premier…’ Jeśli chce się podkreślić, że polski premier jest kobietą, można to uczynić przez napisanie ‘…polski premier Beata Szydło…’ lub ‘… polski premier pani Szydło…’ lub podobnie.